Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Afganistani president kuulutas välja ajutise relvarahu

Afganistani president Ashraf Ghani.
Afganistani president Ashraf Ghani. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Afganistani president Ashraf Ghani kuulutas pühapäeval välja ajutise relvarahu Talibaniga pärast sõjategevuse hoogustumist islamiliikumisega, kuid ütles, et see jääb püsima vaid juhul, kui mässulised sellega liituvad.

"Kuulutan veel kord välja relvarahu alates homsest kuni prohveti sünnipäevani tingimusel, et Taliban vastab samaga," ütles Ghani, viidates prohvet Muhamedi sünnipäevale, mida tähistatakse Afganistanis 21. novembril.

Ghani sõnul on tema valitsus kõrvaldanud pärast nõupidamist usujuhtide, erakondade ja kodanikuühiskonnaga väljakuulutatud relvarahuga "kõik takistused" rahu teelt.

"Me kutsume Talibani juhtkonda tervitama afgaanide soove pika, püsiva ja tõelise rahu järele, ja kutsume neid valmistuma islami põhimõtetel ja väärtustel põhinevateks rahukõnelusteks," sõnas president.

Afganistani presidendi teadaandele sai osaks kohene toetusavaldus naaberriigilt Pakistanilt, keda on süüdistatud pikka aega sidemetes Talibani juhtkonnaga ning selle võitlejatele varjupaiga andmises.

Relvarahu väljakuulutamist tervitas ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg. "Tervitan president Ashraf Ghani teadaannet teisest relvarahust Talibaniga Afganistanis. Julgustan Talibani näitama sellest kinni pidades oma muret afgaanide pärast," sõnas ta.

NATO toetus- ja väljaõppemissiooni Resolute Support raames tegutseb Afganistanis umbes 15 000 liitlasvägede sõdurit.

Juunis kestis Afganistanis kolm päeva pretsedenditu relvarahu keskvalitsuse ja Talibani vahel, mis oli esimene alates Talibani võimult tõuganud USA juhitud sissetungi algusest 2001. aasta oktoobris. Relvarahu vältel sisenesid linnadesse üle kogu riigi tuhanded talibid, kes sõid koos julgeolekujõudude liikmetega jäätist ja tegid selfie´sid.

Relvarahu tekitas lootusekübeme sõjast väsinud riigis, kuid selle lõppemise järel on Taliban oma rünnakuid hoogustanud ning viimane nädal on riigis olnud iseäranis verine.

Kolmapäeval lõppes vähemalt viis päeva kestnud lahing Ghazni linna pärast Afganistani kaguosas, mille käigus sai surma sadu inimesi ning Taliban rüüstas provintsipealinna, süüdates hooneid ja purustades taristut.

Samal ajal ründasid mässulised valitsuse rajatisi üle kogu riigi.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: