Afganistani liider ütles, et on veendunud rahuleppes Talibaniga

Afganistani president Mohammad Ashraf Ghani.
Afganistani president Mohammad Ashraf Ghani. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Afganistani president Ashraf Ghani väljendas esmaspäeval veendumust rahuleppeni jõudmises islamiliikumisega Taliban, kuid hoiatas Pakistani sekkumise eest.

"Ma tunnen, et küsimus pole praegu kas, vaid millal," ütles Ghani videosilla vahendusel John Hopkinsi instituudis, kus ta kunagi professoriametit pidas.

"Kõik sõjad peavad lõppema poliitiliselt. On väga vähe sõdu, eriti 21. sajandi sõdu, mis lõpevad sõjaliselt," lausus ta.

Ghani, kes püüab järgmise aasta valimistel taas presidendikohta, ütles, et pakub tingimusteta kõnelusi ning viitas juunikuisele pretsedenditule vaherahule Talibaniga kui lootustandvale märgile.

Talibani esindajad kohtusid hiljuti Kataris USA erisaadikuga. Ühendriigid soovivad leida väljapääsu oma ajaloo kõige pikemast sõjast, mis algas 2001. aastal pärast 11. septembri terrorirünnakuid.

"USA valitsuse ja Afganistani valitsuse vahel on täielik üksmeel vajaduses rahuprotsessiga edasi minna," ütles Ghani, rõhutades, et läbirääkimisi juhib Kabul, mitte Washington.

"Ma teen kõik, et see teostuks, sest seda nõuab ühiskond."

Samas väljendas Ghani pettumust Pakistani suhtes, mis oli endise Talibani režiimi peatoetaja. USA ja Afganistani ametiisikute sõnul lubab Pakistan endiselt Talibani äärmuslastel oma pinnalt tegutseda.

"Me pakume samal määral rahu ka Pakistanile, et teha lõpp väljakuulutamata vaenutegevustele meie kahe riigi vahel," lisas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: