Salme kultuurikeskust ootab taas ees remont, seejärel kolib sisse Linnateater

Salme kultuurikeskus on ürituste korraldamiseks populaarne koht. Nüüd tuleb mõneks ajaks muid ruume otsida.
Salme kultuurikeskus on ürituste korraldamiseks populaarne koht. Nüüd tuleb mõneks ajaks muid ruume otsida. Autor/allikas: Foto TAIRO LUTTER/POSTIMEES/Eesti Meedia/SCANPIX

Linnale kuuluv Salme kultuurikeskus Tallinnas on taas remonti minemas, et ehitada ruumid sobivaks Tallinna Linnateatrile, mis sügisest, oma teatrihoone ehituse ajaks, paariks aastaks nende ruumidesse kolib. Senistele rentnikele aitab Salme kultuurikeskus koos linnaga asendusruume otsida.

Ehkki mõned aastad tagasi läbis Salme kultuurikeskuse teatrisaal põhjaliku uuenduskuuri, läheb hoone peatselt taas remonti.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, algavad järgmise aasta jaanuarist Salme kultuurikeskuse mastaapsed renoveerimis- ja ümberehitustööd, mis peaksid lõppema septembriks. Seejärel alustab Tallinna Linnateater nende vajadustele vastavaks ehitatud ruumides oma järgmist teatrihooaega. Tagasi Laiale tänavale saab teater kolida oma kvartali valmimise ajaks 2021. aasta lõpus, nii et Salmes on vaja tegutseda vähemalt kaks hooaega.

"Projekteerimised ja renoveerimised ja ümberehitused on seotud sellega, et Linnateater tuleb mõneks ajaks külla meile. Projekteerimishange on nüüdseks läbi viidud ja projekteerijaga on leping sõlmimisel," tutvustas plaane Salme kultuurikeskuse vastne direktor Mihkel Kübar.

Projekteerima hakkab Infragate Eesti AS. Ehitustööde riigihange kuulutatakse välja pärast projekteerimistööde lõppemist 2019. aasta alguses. Kokku lähevad Salme kultuurikeskuse ümberehitus- ja renoveerimistööd maksma 3,4 miljonit eurot.

Salme hoone jagatakse ümberehitustööde käigus pooleks – parempoolne osa majast läheb Linnateatri kasutusse, vasakpoolses tiivas jätkavad tööd need huviringid, kes sinna ära mahuvad.

Ehitustööd puudutavad küll kõiki korruseid ja katust, kuid see ei tähenda Kübara sõnul kogu hoone kapitaalremonti, ehkki tööd oleks teha seal küll ja küll, nii et tegemist on pigem hädapärase tegevusega.

Kõige enam muutub kolmas korrus, kuhu ehitatakse praeguse tantsusaali asemele kaks heli- ja valgustehnikaga varustatud blackboxi. Paralleelselt ehitatakse teatrisaali lava pikemaks, saali paigaldatakse lisavalgussillad jm.

"Tööd toimuvad lähtuvalt Linnateatri vajadustest, et nemad saaksid olla ja et ka Salme keskus ise saaks edaspidi olla. Iga maja vajab pidevat suuremahulist investeeringut."

Osaliselt pidid ehitustööd algama juba sel suvel - plaan oli teha hoone tagaosa trepikodade kapitaalremont, mille käigus vahetada välja elektrijuhtmestik, aknad, uksed, valgustid ning paigaldada tuletõrjesüsteemid ja ustele automaatsed sulgurid. Kuna aga selleks korraldatud ehitushange kukkus kevadel läbi, jäid ka need tööd järgmisesse aastasse.

Järgmisesse aastasse jääb uue katuse paigaldus, kuna vana laseb läbi ja vajab ümbervahetamist. Null-, esimesel ja teisel korrusel plaanitakse väiksemamahulisi remonditöid.

Kapitaalremonti on kavas jätkata 2021. aastal, pärast Linnateatri väljakolimist. Selleks ajaks taotleb kultuurikeskus investeeringuid I ja II korruse renoveerimiseks.

Huviringid peavad välja kolima

Ehitustööde ajaks ehk umbes kaheksaks kuuks peavad Salme kultuurikeskuses ruume üürivad huviringid otsima omale uued tegevuskohad. Neid on 30 ringis, näiteks tsirkusestuudio, puhkpilliorkester, bigband, tantsuansamblid, väikesed teatristuudiod, üle kümne koori jm muusikaringi.

Mihkel Kübar ütleb, et praegu on veel väga vara hinnata, kas ehituse ajaks peavad kõik välja kolima või õnnestub mõningaid huviringe ka jooksvalt ümber tõsta: "Südamesoov on selline, aga sõltub, kes ehitama hakkab, mitmes etapis ehitatakse. Seal on erinevad korrused, erinevad tiivad. Äkki õnnestub nii, et ei pea olema nii, et kogu maja peab olema tühi."

Siiski on linn teatanud, et kapitaalremondi tõttu ei toimu Salme keskuses huviringide tegevusi ja kultuuriüritusi 2019. aasta jaanuarist kuni septembrini. 

Kõik ei pruugi aga ka pärast ehitustöid Linnateatri sissekolimise ajaks Salmesse enam ära mahtuda. Seetõttu ei võeta praegu ka uusi üürnikke jutule - kuidas ja millises ajakavas tööd toimuma hakkavad, on veel ebaselge.

Kübar ütleb, et Linnateater kui suurim rentnik võtab kindlasti ohtralt ruumi, aga kõik kindlasti renoveeritud hoonest kõrvale jääma ei pea: "Salme kultuurikeskus jääb Salme kultuurikeskuseks. Teatavate ringitegevustega võib küll tekkida probleeme."

Salme kultuurikeskuse direktor möönab, et huviringid võivad tunda end end praegu infosulus, sest tajuvad, et midagi on teoksil, ent ta pole jõudnud kõigiga veel ükshaaval kohtuda, et plaanidest rääkida. Küll aga lubab ehitustöid võimalikult avatud kaartidega ajada.

"Täiesti põhjendatult on huviringid murelikud. Loodame kõigiga kohtuda, septembri lõpuks on pilt selgem, millistest etappidest, millistest korrustest alustame," lubab Kübar. "Mõne huviringiga oleme kohtunud. Praegu räägime, et jaanuarist peame ikka asenduspindu otsima. Otsime seda nendega koos, aga huviringid otsivad ka ise, linnaosaga koos otsime neid lahendusi, keegi ei jää üksi."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: