Iraagi parlament valis spiikriks Iraani-meelse nimekirja kandidaadi

Mohammed al-Halbusi
Mohammed al-Halbusi Autor/allikas: thebaghdadpost.com

Iraagi parlament valis laupäeval spiikriks Iraani-meelse valimisnimekirja kandidaadi märgina sellest, et sellel poliitilisel jõul on suurimad võimalused valitsus moodustada.

Parlament valis spiikriks sunniitide enamusega Anbari provintsi endise kuberneri Mohammed al-Halbusi.

Halbusi kuulub Iraani-meelsete rühmituste allianssi Vallutusliit, mis tegi mais peetud parlamendivalimistel teise tulemuse. 1981. aastal sündinud Halbusist saab Iraagi ajaloo noorim parlamendispiiker.

Enne hääletust lubas ta valituks osutumise korral "tõelisi reforme", mida on eriti vaja riigis, mida räsivad korruptsiooni- ja kehvade avalike teenuste vastased rahutused.

Iraagis on kestnud poliitiline patiseis alates 12. mai valimistest, kuid spiikri valimine peaks tooma kaasa poliitiliste liitude kindlustumise.

Iraagi põhiseaduse järgi kuulub parlamendispiikri ametikoht sunnide kogukonnale, peaminister peaks tulema šiiade ridadest ning president olema kurd.

Parlamendil on pärast spiikri valimist 30 päeva aega valida riigile president. Valituks saamise järel on vastsel riigipeal 15 päeva aega teha parlamendi suurimale blokile ülesandeks moodustada uus valitsus.

Valitsuse moodustamine tehakse tavaliselt ülesandeks selle poliitilise jõu esindajale, kes on suutnud moodustada parlamendis kõige suurema häältearvuga koalitsiooni.

Valimised võitis šiiavaimulik Moqtada al-Sadri ja kommunistide ühisnimekiri, saades Iraagi 329-kohalises parlamendis 54 saadikukohta. Vallutusliit sai 48 ja peaminister Haider al-Abadi nimekiri 42 kohta.

Halbusi vastaskandidaadid olid teiste seas asepresident Osama al-Nujaifi ja Abadi nimekirja kandidaadina spiikriks pürginud endine kaitseminister Khaled al-Obeidi.

8. septembrini näis, et valitsuse moodustavad Sadri ja Abadi blokid, kes olid sõlminud ka koostööleppe, kuid pärast rahutusi sadamalinnas Basras kutsusid Vallutusliit ja Sadr peaministrit tagasi astuma.

Iraagi poliitiline süsteem on mõeldud tagama, et ükski isik ega erakond ei saaks domineerida. Selle eesmärk on ära hoida diktatuuri naasmine.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: