Iraan kutsus rünnakuga seoses välja kolm Euroopa diplomaati

{{1537707240000 | amCalendar}}
Rünnak Iraani sõjaväeparaadi ajal 22. septembril.
Rünnak Iraani sõjaväeparaadi ajal 22. septembril. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Iraan kutsus laupäeval välja kolme Euroopa riigi diplomaadid, kellele esitati protestinoot seoses terrorirünnakuga armeeparaadile, kus sai viimastel andmetel surma üle 25 inimese, teatas riiklik uudisteagentuur IRNA.

Hollandi, Taani ja Suurbritannia saadikuid "informeeriti Iraani tugevast protestist seoses sellega, et nende riigid annavad peavarju mõnedele terrorirühmituste liikmetele", kes rünnaku korraldasid.

Esialgu pole siiski päris selge, keda täpselt sellega silmas peeti.

Iraan kutsus Taani ja Hollandi võime üles välja andma "toimepanijad ja nende kaasosalised".

"Pole vastuvõetav, et Euroopa Liit ei kanna musta nimekirja nende terrorirühmituste liikmeid, kui nad ei soorita kuritegusid Euroopa pinnal," ütles välisministeeriumi eestkõneleja Bahram Qasemi.

Suurbritannia saadikule heideti ette, et rühmitusele Araabia Võitlusliikumine Ahvazi Vabastamise Eest anti võimalus võtta rünnaku eest vastutus Londonis baseeruva televõrgustiku vahendusel.

Iraani asevälisminister Abbas Araghchi teatas hiljem ka AÜE suursaadiku arupärimisele kutsumisest seoses avaldustega, mis toetasid rünnaku läbi viinud gruppi.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif süüdistas rünnakus "piirkondlikke terroritoetajaid ja nende isandat USA-d". Ründajad olid "võõrrežiimi värvatud, treenitud, relvastatud ja kinni makstud terroristid", lisas ta. Iraani kõrgeim liider ajatolla Ali Khamenei peab rünnaku süüdlasteks samuti USA-d ja selle liitlasi.

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ütles, et "USA marionettnukud üritavad luua Iraanis ebastabiilsust".

Iraani president Hassan Rouhani lubas "purustavat vastust" laupäeval Ahvazi linnas sõjaväeparaadi tabanud rünnakule.

"Iraani vastus ka väikseimalegi ohule saab olema purustav," ütles Rouhani oma ametlikul veebilehel.

"Need, kes annavad nendele terroristidele luure- ja propagandatuge, peavad selle eest arutust andma," lisas ta.

Rouhani: Ahvazi rünnaku taga oli USA liitlasriik

Ahvazi rünnaku taga oli USA liitlasriik, sõnas Iraani president Hassan Rouhani pühapäeval.

Rouhani ei nimetanud konkreetselt, keda ta ohvriterohke rünnaku eest vastutavaks peab, kuid võis viidata Iraani rivaalidele ja USA liitlastele Lähis-Idas Saudi Araabiale, Araabia Ühendemiraatidele (AÜE) või Bahreinile, kirjutas Associated Press.

"Kõiki neid palgasõduritest riike, keda me siin regioonis näeme, toetab Ameerika. Need on ameeriklased, kes neid õhutavad ja annavad neile vajalikke vahendeid kuritegude läbiviimiseks," ütles Rouhani.

Iraani edelaosas Ahvazi linnas sai laupäeval nelja relvastatud isiku rünnakus sõjaväeparaadile surma vähemalt 25 ja haavata 70 inimest.

Rünnaku eest võtsid vastutuse sunniitlik äärmusrühmitus ISIS ja lisaks ka separatistlik rühmitus Araabia Võitlusliikumine Ahvazi Vabastamise Eest. Viimatimainitu tahab, et Iraani edelaosas asuv piirkond saaks oma riigiks. Iraani revolutsioonilise kaardiväe eestkõneleja andmetel olid ründajad seotud liikumisega, mida rahastab Saudi Araabia.

Paraadil tähistati 1980. aastal alanud kaheksa-aastase Iraagi-Iraani sõja alguse aastapäeva. Ahvaz on naftarikka Khuzestani provintsi pealinn, mis oli sõjas Iraagiga oluline lahingutanner.

2005. ja 2011. aastal olid provintsis rahutused, kuid pärast seda on sealne olukord olnud rahulik. Aegajalt teevad kurdi mässulised rünnakuid piiril paiknevatele sõjaväepatrullidele, aga võimuga seotud institutsioone suurtes linnades võetakse sihikule haruharva.

USA valitsus on pühapäevase rünnaku hukka mõistnud ja väljendas ohvritele kaastunnet. Ühendriigid "mõistavad hukka kõik terroriaktid ja süütute elude võtmise", teatas Washington avalduses.

Iraan hoiatas AÜE-d "varjamatu toetuse" eest Ahvazi rünnakule

Iraan hoiatas pühapäeval Araabia Ühendemiraate sealse valitsuse "poliitilisele nõunikule" omistatud "solvavate märkuste" eest rünnaku kohta Iraani sõjaväeparaadile.

Iraani välisministeerium kutsus välja AÜE ajutise asjuri Teheranis seoses nõuniku "varjamatu toetusega" laupäevasele rünnakule Ahvazi linnas, milles hukkus 29 inimest, teatas ametkonna pressiesindaja Bahram Ghasemi.

"Väljakutsumise põhjus on AÜE poliitilise nõuniku solvavad märkused," ütles Ghasemi avalduses. "Ajutist asjurit hoiatati, et varjamatu toetus emiraatide võimudega seotud terroriaktidele toob AÜE valitsusele kaasa tagajärjed," sõnas ta.

Ghasemi ei avaldanud AÜE nõuniku nime ega märkuste sisu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: