Minister Jüri Luik kaitses riigikogu ees luurejuht Mikk Marranit ({{commentsTotal}})

Jüri Luik.
Jüri Luik. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kaitseminister Jüri Luik ütles esmaspäeval riigikogu infotunnis, et tal ei ole välisluureameti peadirektori Mikk Marrani vastukajasid tekitanud esinemise osas suvel toimunud julgeolekufoorumil talle etteheiteid.

"Ma rõhutaksin konteksti mõttes, et Marran esines spetsialistide ees. Ta rääkis meetoditest, ta ei nimetanud ühegi riigi ühegi poliitiku nime. Mõjutusagentide teemat leiab ajakirjadest ja ettekannetest, see pole uus," ütles Luik opositsioonipoliitikute arupärimisele vastates.

"Mikk Marrani kõnes, esinemises pole ühtegi viidet Eesti riigikogule või vabariigi valitsusele. Mikk Marran käsitles probleeme Lääne-Euroopas ja mul absoluutselt mingit põhjust mingisuguseid samme peadirektori osas ette võtta ei ole. Peadirektor teeb oma tööd väga hästi," teatas Luik.

Riigikogu liikmete Peeter Ernitsa, Toomas Väinaste, Heimar Lengi, Marika Tuus-Lauli, Enn Eesmaa, Oudekki Loone ja Henn Põlluaasa arupärimises viidati Eesti Päevalehes avaldatud artiklile, kus oli Marranile viidetes kirjas: "Me oleme tuvastanud poliitikute, ajakirjanike, diplomaatide ja äritegelaste võrgustiku, kes on Vene mõjuagendid ja teevad seda, mida Kreml käsib. Poliitikud, kes veel mõne aasta eest olid kohaliku poliitika ääremail, on nüüd parlamenti või valitsusse jõudnud ja me näeme selgelt, et need inimesed ajavad seal Vene agendat."

"Riigikogus ja valitsuses on Venemaa mõjuagente. Kõik need nimed, järeldused kuuluvad arupärijatele. Ma saan aru, põhiliselt Peeter Ernitsale. Kõik see on täielik spekulatsioon ja mul pole alust ega kompetentsi seda kommenteerida. Tahaksin aga rõhutada, et Eesti välisluureamet ei tegele luuramisega Eestis ehk teisiti öeldes vastuluurega, mistõttu konkreetne väide ei saa mingil viisil käia Eesti kohta. Lisaks, Mikk Marrani kõnest on selgelt võimalik aru saada, et jutt ei käi Eesti riigist," vastas Isamaaliitu kuuluv Luik arupärijatele.

Luik ütles lisaks: "Nagu te teate, vastuluuret Eesti vabariigis teostab kaitsepolitseiamet, välisluureamet teostab vastuluuret üksnes oma teenistujate, koostööle kaasatud isikute ja oma valduste kaitseks. Seega ei saa välisluureametil olla andmeid Eesti poliitikutest mõjuagentide kohta ja välisluureameti peadirektor pole seda ka kordagi väitnud. Teie osundatud tekst ei puuduta Eestit, vaid Lääne-Euroopat, sellest on peadirektori ettekannet tervikuna lugedes võimalik ka selgelt aru saada." 

Luige sõnul on väga oluline, et Euroopa riigid ja USA mõistaksid Venemaa mõjutustegevusest lähtuvaid ohte. "Mõjuagentide tegevust saab kõige tõhusamalt takistada nende tegevust paljastades ja suurendades avalikkuse teadlikkust neist mõjutusmeetoditest."  

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: