Tehnilise järelevalve amet uurib vingumürgistuse juhtumit Kohtla-Järvel ({{commentsTotal}})

Päästjad Kohtla-Järvel Sõpruse tänaval
Päästjad Kohtla-Järvel Sõpruse tänaval Autor/allikas: Päästeameti Twitter

Tehnilise järelevalve amet (TJA) uurib teisipäevast vingumürgistuse juhtumit Kohtla-Järvel Ahtme linnaosas asuvas kortermajas.

Päästjad tuvastasid korteri vannitoas kõrge vingugaasi kontsentratsiooni ning majast evakueeriti 13-st korterist 21 inimest. Kõikides kontrollitud korterites puudusid vingugaasiandurid.

Kuni probleemide kõrvaldamiseni on keelatud selles kortermajas kütmiseks ja vee soojendamiseks gaasi kasutada. Lisaks on amet kohustanud korteriühistut tellima kõik vajalikud gaasipaigaldise tehnilise seisundi kontrollid, et tuvastada puudused ja need likvideerida.

Ameti tehtud paikvaatlusel selgus, et korteris, kus õnnetus juhtus, oli gaasiseade paigaldatud nõuetele mittevastavalt ning paigaldaja ei olnud vastava pädevusega spetsialist.

Lisaks selgus, et gaasiseade oli jäetud korstnaga ühendamata, mistõttu sellises olukorras oli õnnetuse juhtumine minutite küsimus, sest põlemisjääkidel ning vingugaasil ei olnud võimalik väljuda korstna kaudu ja see levis vannituppa.

Enne gaasiseadme kasutusele võtmist tuleb alati lasta teha audit, et veenduda, kas kõik on nõuetele vastav ja ohutu. Antud juhul oli ka audit tegemata.

Ka varasemad kontrollide tulemused näitavad, et kodutarbija gaasipaigaldistega seotud probleemide ning õnnetusjuhtumite peamiseks põhjuseks on just omavolilised (ümber)ehitus- ja seadmetööd ilma pädevaid spetsialiste kaasamata.

Isetegemise käigus on ruumide planeeringut ning tehnosüsteeme valesti muudetud nii, et gaasil ei ole põlemiseks piisavalt õhku ning tekib vingugaas, mis levib väljatõmbe asemel eluruumidesse. Isetegevusega tekitavad inimesed oma eluruumidesse väga ohtlikke tingimusi.

Korteris asuva gaasipaigaldise (gaasitorustik koos gaasiseadmetega) nõuetele vastavuse eest vastutab iga korteriomanik ise. Kortermaja trepikodades oleva gaasitorustiku eest vastutavad korteriühistu liikmed ühiselt.

Igasugune korterisisene gaasipaigaldise ümberehitamine tuleb kooskõlastada kortermaja kaasomanike ning korteriühistuga.

Gaasitöid (projekteerimine, ehitamine, paigaldamine, demonteerimine, remontimine) võib teha üksnes eripädevusega isik, kelle kohta leiab infot majandustegevuse registrist (https://mtr.mkm.ee/). Info gaasitööde tegijate ning kodutarbija gaasiohutuse kohta laiemalt on kättesaadav TJA kodulehelt: https://www.tja.ee/et/gaasiohutuse-meelespea.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: