Saaremaa valla laidude müük on tekitanud vastakaid seisukohti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Saaremaa vald pani müüki pärandvarana saadud kaks laidu, sest ei leia neile rakendust. Vallavalitsuse otsus on tekitanud vastakaid seisukohti.

Müügis olevate Pulga- ja Pisilaiu pindala on kokku ligi 30 hektarit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Inimesi ei ole seal peal kunagi elanud, aga saari on karjatamiseks ja heina tegemiseks ikka kasutatud," ütles kohalike elanik Vello Rand.

Pärandvarana Saaremaa vallale sülle kukkunud karjatatavad laiud on otsustatud n-ö rahaks teha ehk vallavalitsus ei pea vajalikuks, et Saaremaa vallal võiksid olla oma inimasustuseta väikesaared.

"Omavalitsuse ülesanne ei ole tegeleda maatulundusmaaga ja põllumajandusega, igal aastal hakata teda ka rendile pakkuma. Omavalitsuse ülesanne ei ole tegeleda kinnisvaraäriga. Täna ta on Natura alas, linnukaitse alas, seega ehitustegevust täna ei ole võimalik. Ag asjad võivad ju pöörduda," rääkis Saaremaa valla abivallavanem Jüri Linde.

Saari müüakse üldiselt harva ja kui müüakse, siis reeglina krõbeda hinnaga. Need kaks laidu on peagi enampakkumisel alghinnaga 56 000 eurot.

"Kindlasti ei ole nii suuri nagu praegu Saaremaa vald pakub, sest neid on pigem ikkagi selliseid väiksemaid. Ja kindlasti on rohkem selliseid, mis kuuluvad mõne kinnistu juurde," selgitas Pindi kinnisvaramaakler-hindaja Natalija Leiten.

Eesti saarte kogu eestseisus on aga teinud Saaremaa vallavalitsusele arupärimise, miks suur saareline vald ei suuda mõelda suurvallale kohaselt suurelt ja perspektiivselt.

"Riik on tagasi ostma hakanud eraomanike käest kaitsealuseid maid. Ja praegu Saaremaa suurvallas tehakse hoopis vastupidist - ühed väärtuslikud saared müüakse eravaldusesse. Saarte kogu kogemus ja praktika ja ka maailma kogemus näitab seda, et kui saar läheb eravaldusesse, siis ta läheb üldisest kogukonna hüvangust välja. Kas me tahame seda või ei taha?" kommenteeris Eesti saarte kogu eestseisuse liige Leo Filippov.

"Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt on üks müügiargument ikkagi ka see, et saadava tuluga saaks vald korda teha hoopis mõne teise kinnisvaraobjekti.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: