Saaremaa vallas pole esimese aastaga kõik veel paika loksunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Margus Muld/ERR

Vaid paar päeva vähem kui aasta on eksisteerinud Eestimaa suurim vald - kogu Saaremaad hõlmav Saaremaa vald. Paraku ei ole aasta jooksul kõik veel paika loksunud, valla elanike jaoks on bürokraatiat isegi juurde tulnud.

Erinevates kabinettides kolmes erinevas majas on aastalõpu seisuga tööl 226 ametnikku. Valla raamatupidamine maksab palka lisaks vallaaparaadile ka 93 allasutuse töötajatele ehk kokku 1557 inimesele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Esimese sisseelamise aastaga saab paraku tõdeda seda, et bürokraatia on suures vallas läinud suuremaks. Kui väiksemates valdades sai palju asju aetud ka suusõnaliste kokkulepetega, siis suurvallas on tähtis dokument.

sellele on siiski ka oma selgitus olemas. Väga palju aega kulub praegustel ametnikel eelmiste valdade apsude ja seadustest mööda mindud vigade parandamisele.

"Tegelikult ikka ühines 12 väga erineva tasemega ja erineva haldusstruktuuriga omavalitsust ja nüüd need probleemid on kõik suure valla laual selle aasta jooksul tulnud. Ehitus- ja planeeringuasjadega on sajast 5-10 problemaatilised. Samas aga näiteks sotsiaaltöö ja teede teema on läinud tunduvalt paremaks. Neid on kiidetud, et need on läinud paremaks," selgitas Saaremaa valla abivallavanem Mart Mäeker.

Saaremaa valla suurim investeering aastal 2018, mis pole küll veel valmis, on Kuressaare kesklinna ehitus. Kokku lähevad tööd maksma umbes 4,5 miljonit eurot ja muuhulgas asendatakse seni asfaldi all olnud sajanditevanune ajalooline munakivi Hiinast toodava graniidiga.

Saaremaa vallas on 2018. aastal registreeritud tänaseks 307 lapse sünd, mida on 17 võrra rohkem kui eelmisel aastal ja lausa 34 võrra rohkem kui üle-eelmisel aastal. Ja popimad nimed uute vallakodanike seas on Kenneth ja Lenna. Aga üleüldse elab Saaremaal kõige rohkem just Annesid - 199 - ja Andreseid - 202.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: