Vene VTB panga president: dollarit ära ei keela, sellest ei pääse ({{commentsTotal}})

USA dollari rahatähed ja Vene rubla mündid.
USA dollari rahatähed ja Vene rubla mündid. Autor/allikas: Yegor Aleyev/TASS/Scanpix

Dollarist loobumise juttu aetakse pealkirjade jaoks - keegi ei kavatse keelata või piirata USA valuuta käibimist, dollarist loobumine on põhimõtteliselt võimatu, ütles Vene riikliku VTB panga juht Andrei Kostin.

Rahvusvaluutades arveldamise arendamisega tegelevad Vene ametnikud juba ammu, veel sanktsioonideeelsest ajast. Viimastel kuudel on tulnud käibele sõna "dedollariseerimine" , pärast seda, kui VTB juht kasutas seda juulis kohtumisel president Vladimir Putiniga.

Septembrist hakati aga nn dedollariseermist arutama juba olmetasemel: maailma majandusfoorumil Vietnamis ütles Kostin, et VTB valmistas ette ja kooskõlastas Venemaaa keskpangaga tegevuskava pangavastaste sanktsioonide karmistamise puhuks, sh optsiooni valuutadeposiitide väljamaksmiseks jooksva kursi alusel rahvusvaluutas, mis tekitas klientides tõsist muret.

Samas ütles Kostin reedel ajakirjanikele, et keegi ei kavatse arutada mingeid keelde - "panga kliendid võivad rahus magada".

"Rahvast ei tohi kunagi hirmutada. Kui asja väänatakse pealkirja pärast ja öeldakse "loobume dollarist" - loomulikult mitte. See on utoopiline, mina olen realist, töötan ju pangandusvaldkonnas," ütles Kostin New Delhis Vene-India ärifoorumil ajakirjanikele.

"Olen rubla osa suurendamisest arveldustes rääkinud 15 aastat ja lähtunud mitte poliitilistest eesmärkidest, vaid rubla ja Vene platside laiemast kasutamisest. See annab rohkem tehinguid Vene pankadele, parandab konkurentsitingimusi ja meie valuuta stabiilset arengut, sest nõudlus rubla järgi suureneb," märkis ta.

"Veel viis aastat tagasi oli rublatehingute osakaal Indiaga kolm protsenti, aga praegu on kakskümmend, see saavutati eriliste pingutusteta," ütles Kostin, nentides valitsuse vastava tegevuskava vajadust.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: