Lavrovi sõnul vähendab Venemaa sõltuvust dollarisüsteemist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1537535040000 | amCalendar}}
Foto: Mladen Antonov/AFP Photo/Scanpix

USA uued sanktsioonid, sealhulgas teisesed piirangud, on dollarisüsteemi kriisile viitava ebaõiglase konkurentsi ilming, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov reedel, lubades, et Moskva vähendab sõltuvust dollarisüsteemist.

"Meid ei üllata enam miski," ültes Lavrov Sarajevos ühisel pressikonverentsil Bosnia välisministri Igor Crnadakiga vastuseks küsimusele USA sanktsioonide kohta Vene sõjatehnikat ostnud Hiina ametkonnale ja Vene luure- ja sõjaväeametnikele ning organisatsioonidele.

"Tugevneb veendumus, et dollarisüsteem on end täielikult diskrediteerinud ja usaldus dollari suhtes on järsult langemas," sõnas ta. Lavrovi sõnul pole see esimene kord kui tõsised rahvusvahelised küsimused, mis mõjutavad paljusid rahvusvahelise kogukonna liikmeid, on muutunud etturiteks valimistsüklites.

Üha enam riike toetab sõltuvuse vähendamist sellest rahandus- ja finantssüsteemist, sest usaldus selle põhimõtete vastu on saanud tõsiselt kannatada, lausus Vene välisminister.

Kreml: USA püüab Venemaad globaalselt relvaturult välja suruda

Kreml süüdistas reedel Ühendriike ebaõiglases konkurentsis ja uute sanktsioonide kasutamises selleks, et suruda Venemaa välja globaalselt relvaturult.

"See on ebaõiglane konkurents, ebaaus konkurents ja katse kasutada rahvusvahelise kaubanduse normide ja põhimõtetega vastuolus olevaid turuväliseid meetodeid USA tootjate peamise võistleja turgudelt välja surumiseks," ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov.

Peskovi sõnul on Vene kaitsetööstuse tooted mitte lihtsalt konkurentsivõimelised, vaid sageli ülimalt konkurentsivõimelised.

"Teine asjaolu, mida tuleb silmas pidada, on püsiv sanktsioonihüsteeria Washingtonis, mis on kahjuks oma ilmingutes üsna mitmekülgne. See hoiab meie Ameerika kolleege endiselt oma võimuses ja takistab neid vaatamast meie kahepoolsete suhete tulevikku eelarvamustevabalt," sõnas Kremli pressisekretär.

USA kehtestas Hiina kaitseministeeriumi varustuse arendamise osakonnale (EDD) sanktsioonid Vene hävitajate Su-25 ja õhutõrje raketisüsteemide S-400 ostmise eest.

Washingtoni hinnangul rikuvad Hiina ostud Venemaale kehtestatud USA sanktsioone. Anonüümsust palunud Ühendriikide ametniku sõnul on sanktsioonide lõppsihtmärk Venemaa ja nende eesmärk on "panna Venemaa oma pahatahtlike tegevuste eest hinda maksma".

See on esimene kord, kui Ühendriigid on kehtestanud eelkõige Venemaa karistamiseks mõeldud Ameerika vastastele sanktsioonidega vastuseismise seaduse (CAATSA) alusel sanktsioonid kolmandale riigile.

Samal ajal teatas Washington sama seaduse alusel sanktsioonide kehtestamisest 33 Vene sõjaväe- ja luureametnikule ja organisatsioonile.

"Need sanktsioonid ei ole uued. Neist teatati ette, mistõttu oli meil aega ohte analüüsida ja teatud riske minimeerida," lausus Peskov, nimetades sanktsioone vaenulikuks, ebasõbralikuks ning tõdedes, et need tekitavad täiendavat kahju "niigi masendavas seisus kahepoolsetele suhetele".

Hiina ähvardas reedel Washingtoni sanktsioonidega seoses "tagajärgedega" ning Vene asevälisminister Sergei Rjabkov ütles, et Ühendriigid mängivad tulega.

EDD ja selle direktor Li Shangfu kanti musta nimekirja relvade ostmise eest USA sanktsioonide all olevalt Vene riiklikult relvaekspordifirmalt Rosoboronexport. Sanktsioonidega külmutatakse kõik Li varad Ühendriikide jurisdiktsioonides ja piiratakse EDD ligipääsu globaalsetele finantsturgudele selle välisvaluutatehingute ja kõigi ülekannete blokeerimisega USA finantssüsteemis.

Vene organisatsioonid, kellele USA sanktsioonid kehtestas, on esinenud teisteski Washingtoni sanktsioonirežiimides. Nende seas on erasõjafirma PMC Wagner, Vene kaitseministeeriumi hankefirma Oboronlogistika ja riigi suurim lennukitootja KNAAP.

Musta nimekirja kantud ametnike seas on 25 Vene ametnikku ja kolm firmat, kellele USA eriprokurör Robert Mueller on esitanud viimase aasta jooksul süüdistuse seotuses sekkumisega Ühendriikide 2016. aasta presidendivalimistesse.

CAATSA alusel kehtestati sanktsioonid ka Vene sõjaväeluureteenistuse (GRU) ülemale Igor Korobovile ja asejuhile Sergei Gizunovile.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: