Florida poole suunduv Michael paisus 4. kategooria tormiks

{{1539065580000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Florida osariigi ranniku poole suunduv orkaan Michael on paisunud äärmiselt ohtlikuks neljanda kategooria tormiks, ütles USA riiklik orkaanikeskus (NHC) kolmapäeval.

Orkaani tuulepuhangute kiirus ulatub 58 meetrini sekundis ning torm võib veelgi tugevneda, ütles keskus.

Michael maabub kolmapäeval Florida "pannisabas" ja see võib osutuda "eluohtlikuks sündmuseks", hoiatas NHC.

Mõnes piirkonnas kaasneb tormiga kuni neljameetrine tõus.

Osariigi pealinna Tallahassee elanikke manitsetakse evakuatsioonikäsule kuuletuma. "Orkaan Michael on enneolematu sündmus, mida ei saa võrrelda ühegi varasemaga. Ärge riskige eluga, lahkuge NÜÜD, kui teile on selleks käsk antud," ütles riiklik ilmateenistus.

Orkaan Michael peaks Florida rannikule jõudma USA aja järgi pärastlõunal.

Prognoosi järgi võib osades piirkondades maha sadada kuni 300 millimeetrit vihma ning laine kõrgused ulatuda 3,5 meetrini. See võib kaasa tuua üleujutusi.

USA Florida osariik valmistub tormiks Michael, mis tugevnes õhtul 3 kategooria orkaaniks. Peale tugeva tuule peavad teatud piirkonnad olema valmis ka üleujutusteks.

Orkaan Michael peaks Florida rannikule jõudma USA aja järgi pärastlõunal. Arvatakse, et enne seda tugevnev torm veel ühe kategooria võrra, mis tähendab, et tuulte kiirused võivad ulatuda 70 meetrini sekundis.

Florida kuberner Rick Scott kutsus inimesi üles evakueeruma, kuigi see võib tunduda ebamugav. "See on kriitilise tähtsusega, et kuulaksite kohalikke uudiseid ning kohalike ja osariigi ametnike hoiatusi. See torm on tappev. Ärge riskige!" märkis ta.

Florida rannikualalt on soovitatud lahkuda 120 000 inimesel. See arv võib aga veelgi suureneda. Koolid ja riigiametid jäävad seal suletuks nädala lõpuni.

"Õiguskaitseorganid on väljas ka sildadel, et olla kindlad, et kui olukord muutub liiga ohtlikuks, siis sillad oleksid suletud. Seega, ärge oodake! Kui plaanite evakueeruda ja peate selleks sillast üle minema, siis teadke, et see sild võidakse kinni panna. Kui sild pannakse kinni, siis see nii ka jääb," selgitas kuberner Scott.

Pärast rannikule jõudmist peaks torm hakkama kohe nõrgenema. Seejärel liigub see kiiresti mööda idarannikut edasi, tuues tugevad vihmasajud ka Lõuna- ja Põhja-Carolinasse. Mõlemad osariigid taastuvad veel praegugi möödunud kuul möllanud orkaanist Florence.

Peale Florida on eriolukorra kehtestanud ka Alabama ja Georgia osariik.

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: