Orkaan Michael räsis Florida rannikut

{{1539224040000 | amCalendar}}

Neljanda kategooria orkaan Michael jõudis kolmapäeval Florida rannikule, surma sai vähemalt kaks inimest, teatas USA riiklik orkaanikeskus (NHC).

Florida, Georgia ja Alabama osariikide elektrikompaniide andmetel jättis orkaan Michael ligi 600 000 majapidamist elektrita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Michael nõrgenes kohaliku aja järgi kolmapäeva õhtul esmalt esimese kategooria orkaaniks ja keskööl troopiliseks tormiks ning liikus üle Georgia osariigi keskosa, kallates jätkuvalt alla paduvihma.

Florida ametnike sõnul oli neljanda kategooria orkaanina maabunud Michael, mille tuulte kiirus ulatus 69 meetritini sekundis, võimsaim torm, mis on viimase rohkem kui sajandi jooksul osariigi loodeosa ehk nn Panhandle'it tabanud. Praeguseks on teatatud ühest orkaanile omistatud surmast.

Väljaanne Axios on teinud ka ülevaate sellest, kuidas Michael niivõrd kiiresti arenes ja kuidas on tegu ühe ajaloo tugevama orkaaniga, mis USA-d tabab.

Telekanal CNN edastas kaadreid tugevasti kahjustatud hoonetest, ulatuslikest tulvadest ning mahamurtud puudest ja elektriliinidest.

Telekanali andmetel on hävinenud terveid hooneid ja mitmetelt kiskunud tuul katused. Tulvavesi on tunginud hoonetesse.

"Orkaan Michael randus Floridas ja see on potentsiaalselt katastroofiline," märgiti orkaanikeskuse teadaandes.

Mõnes piirkonnas kaasnes tormiga kuni neljameetrine tõus.

Florida osariigis on ilma elektrivooluta rohkem kui 380 000 inimest. USA õhujõud evakueerisid läheneva maru eest muu hulgas Tyndalli lennuväebaasi.

Mexico Beachil elav Patricia Mulligan võrdles telekanalile CNN antud usutluses Michaeli tekitatud kahjusid 1992. aastal regiooni laastanud orkaani Andrew kahjudega. Võimuesindajatel puudub esialgu siiski kahjudest täpsem ülevaade.

Torm on edasi liikumas Alabama ja Georgia osariikidesse.

Kuberner on pettunud, et paljud inimesed ei evakueerunud

Orkaan jõudis Florida rannikule kohaliku aja järgi pärastlõunal. Peale tugevate tuulte tekitasid suurt kahju kuni nelja meetri kõrgused lained, mis murdsid sisemaale. Üleujutustele andsid oma osa ka tugevad vihmahood, vahendasid ERR-i teleuudised.

Florida kuberneri Rick Scotti sõnul on Michael kõige hullem torm, mis on eales Florida loodeosa räsinud.

"Me saadame abi õhust, maalt ja merelt. Nende hulgas on tuhandeid inimesi elektri taastamiseks, esmaabi vajate otsimiseks ja päästmiseks, õiguskaitseks, toidu ja vee jagamiseks ning kõikide teiste kriitiliste vajaduste tagamiseks," selgitas ta.

Ametnike kinnitusel on nad kõige rohkem mures majade pärast, mis on ehitatud enne 2001. aastat, sest need ei pruukinud nii tugevatele tuultele vastu pidada.

Vähemalt 370 000 inimesel soovitati kodust lahkuda, kuid mitte kõik ei tahtnud seda teha.

"Me ei ole seekord näinud, et tsiviilisikud reageeriksid evakuatsioonikäsule nii jõuliselt, nagu oleme märganud teiste tormide puhul. Ma arvan, et põhjus on selles,
kuidas see kõik arenes. Paljud on väga hästi ette valmistunud esimese või teise kategooria tormiks, aga see orkaan lihtsalt kasvas nii kiiresti," nentis USA põhja väejuhatuse ülem, kindral Terrence O'Shaughnessy.

Florida kuberneri sõnul on ta pettunud, et suur hulk inimesi ei evakueerunud, kuid lisas, et nüüd on kõige targem paigale jääda.

"Ärge minge teedele nii kaua, kuni teile on öeldud, et see on turvaline. Meil on vaja, et teed oleksid avatud, et päästjad saaksid teha oma tööd ja elusid päästa," rõhutas Scott.

Pärast Florida rannikule jõudmist hakkas Michael kohe nõrgenema ning liikus kiiresti mööda idarannikut edasi.

Eriolukorra on kehtestanud ka Alabama ja Georgia osariik. Seal on antud ka tornaadohoiatus.

Samuti toob Michael vihmasadusid Lõuna- ja Põhja-Carolinasse. Mõlemad osariigid taastuvad veel praegugi möödunud kuul möllanud orkaanist Florence.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: