Madison asendusemadusest: inimkaubanduses osalejaid tuleb karistada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yoko Alender ja Jaak Madison
Yoko Alender ja Jaak Madison "Esimeses stuudios". Autor/allikas: ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikme Jaak Madisoni hinnangul on asendusemadus inimkaubandus ning inimesi, kes surrogaadi abil endale lapse saavad, tuleks karistada.

Madison rääkis ETV saates "Esimene stuudio", et mõistab inimesi, kes mingitel põhjustel loomulikul teel lapsi ei saa. Samas tõi ta välja, et asendusemadus on praegu iseloomulik näiteks Ukrainale, Venemaale ja Indiale, kus sellega tegelevad kehvades oludes elavad naised.

"Üldiselt seda iseloomustavad traagilised juhtumid naiste puhul, kes on pärit väga vaestest perekondadest, väga kehvadest sotsiaalsetest oludest, kes on läinud sellele teele, et teenida raha lapse kandmisega kellelegi teisele. Ehk rääkides otsekeeli - tegemist on inimkaubandusega," rääkis Madison.

Tema hinnangul on Eesti seadustes väga suur lünk, mis puudutab asendusemadust ja sellega seotud karistamist. Ta tõi välja, et karistusseadustiku kohaselt saab karistada vaid arst, kuid kui Eestis on inimesi, kes tellivad endale lapse ja ekspluateerivad kehvades oludes elavaid naisi Indias, siis peaksid ka nemad karistada saama.

"Kui inimesed osalevad inimkaubanduses, rahvusvahelises inimkaubanduses ja tellivad teisest maailma otsast väga suurte summade eest - kus summad küündivad sadade tuhandete dollariteni, faktiliselt, eriti USA-s -, siis loomulikult. Inimkaubandus on karistatav. Meil ei ole kehtiv seadus, mis lubaks inimkaubandust," rääkis ta.

Reformierakonna liige Yoko Alender aga ütles, et inimkaubandusega pole tegemist juhul, kui viljatuse probleemile aitab lahenduse tuua perele lähedane inimene. "See kõik tehakse läbi teadlikult, see on nende inimeste teadlik otsus," ütles ta.

Alender märkis, et Euroopa Liidu tasandil on juba keelatud asendusema kasutamine sotsiaalsetel kaalutlustel. Ta rõhutas, et otsust asendusema kasutada, saab teha vaid meditsiinilistel põhjustel.

"Ka need dokumendid, mis Eestis on neid poliitikamuudatusi uurinud, mida õiguskantsler on uurinud, siis ilmselgelt tuleb välja ka arstide seisukohast, ka bioeetika nõukogu seisukohast, et kindlasti ka äriline kaalutlus jääb ära ja jääb ära sotsiaalne kaalutlus, mis tähendab a la "ma tahan oma karjääri jätkata, ma ei saa praegu seda last kanda". Justnimelt meditsiinilised kaalutlused, kas inimesel on emakas eemaldatud, on väga raske emakahaigus, ei ole võimalik last kanda - need on need mured, mida Jaak Madison lihtsalt eirab, keeldub neid inimesi nägemast, ajab juttu inimkaubandusest, mis ei puutu absoluutselt teemasse," kommenteeris Alender.

Alenderi sõnul tuleks asendusemaduse teemal vähemalt debatti pidada. "Kui see on selle pere soov ja inimese soov aidata, siis ma arvan, et peaksime võtma debati ette ja mitte peitma pead liiva alla," lisas ta.

Madison omakorda vaidles, et asendusemaduse üle on maailmas aastakümneid arutatud, kuid kuskil pole jõutud õige lahenduseni, mis kaitseks eelkõige laste huve ja välistaks inimkaubanduse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: