Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kapo korraldas Krimmi reise pakkunud Eesti turismifirmades läbiotsimise

{{1539335340000 | amCalendar}}
Foto: Svetlana Gutnik

Eesti reisibürood on juba aastaid seadusi ignoreerides Krimmi reise müünud. Sel nädalal korraldas kaitsepolitsei viies büroos läbiotsimise ja prokuratuuri kinnitusel algatati selliste turismifirmade suhtes kriminaalmenetlus.

Euroopa Liidus kehtestati neli aastat tagasi keeld vahendada turismiteenuseid Venemaa okupeeritud Krimmis. Seetõttu on sinna reisipakettide müük kriminaalkuritegu. Rikkumiste eest on võimalik karistada trahvi või kuni viieaastase vangistusega, kuid sellest hoolimata müüvad Eesti reisibürood jätkuvalt reisipakette, vahendas ERR-i venekeelne portaal kanali ETV+ saadet "Insight".

Kaitsepolitsei korraldas viies büroos läbiotsimise seoses kahtlustusega, et firmad organiseerivad Krimmi ja Sevastopolisse turimireise.

Riigiprokuratuur kinnitas reedel, et algatas kriminaalmenetluse reisifirmade suhtes, keda kahtlustatakse turismireiside korraldamises Venemaa poolt okupeeritud Ukraina territooriumile.

"Riigiprokuratuur kinnitab, et teisipäeval teostati viies reisifirmas läbiotsimised seoses kahtlusega, et need firmad võivad olla korraldanud turismireise Venemaa poolt annekteeritud Krimmi ja Sevastopoli territooriumitele, kuhu on Euroopa Liidu sanktsioonidega keelatud turismiteenuse osutamine," teatas riigiprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas.

Tema sõnul on alustatud kriminaalmenetluse sisuks kontrollida kahtlusi seoses reiside korraldamisega nimetatud territooriumile, millega võidi rikkuda rahvusvaheliselt kehtestatuid piiranguid.

"Nimelt keelab Eesti Karistusseadustik (KarS § 931) teadvalt rahvusvahelise sanktsiooni rakendamata jätmise ning antud juhul ongi kriminaalmenetluse eesmärgiks välja selgitada, kas uurimise all olevad turismifirmad pakkusid võimalusi reisida sanktsiooni all olevatele territooriumitele," märkis riigiprokuratuuri esindaja.

"Esialgsed kahtlustused esitati viiele isikule, kes vabastati pärast nende ülekuulamist. Kellegi vahistamist prokuratuur ei taotle," lisas Kallas.

Eestist pärit turisti jaoks tähendab Krimmi reisimine seda, et vajadusel ei saa nad loota Eesti konsulaarabile ning tulevikus võib neil tekkida probleeme Ukraina viisa saamisega.

"Insight" tegi lihtsa eksperimendi, mis kinnitas, et vähemalt kolmest Tallinna reisibüroost sai soovi korral valida mitmete puhkusereiside vahel Krimmi ning seonduvaid riske ei mainitud. Turistid pidid Krimmi sisenema Venemaa kaudu.

Omal käel ei ole Krimmi reisimine keelatud, kuid välisministeerium soovitab seda kindlasti teha Ukraina kaudu ja selleks ette nähtud kontrollpunktidest.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: