"Ringvaade" uuris, millest koosneb kaupluses piima- ja viinahind ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kolmapäevane "Ringvaade" uuris, millest koosneb kauplustes piima- ja viinahind.

"Ringvaates" selgitas Maxima Eesti tegevjuhi kt Marko Põder näidet, mille puhul odavaima piima liiter maksab poes üks euro.

Kui müügihind on üks euro, siis sisseostuhind ehk see hind, mida kaupmees maksab piimatööstusele on 0,75 eurot. Käibemaks moodustab hinnast 20 senti, logistikale läheb 15 seni. Kokkuvõttes saab kaupmees piimaliitri müügist kasumit -0,50 eurot.

"Konkreetselt piimakategooria kõige odavamat toodet me müüme täna, jah, kahjumiga. See on kauplemise tavapärane tava, et erinevad tootekategooriad omavad erinevat juurdehindlust ja klient on valmis maksma erinevate tootekategooriate eest erinevat hinnataset," selgitas Põder.

Alkoholi puhul tõi Põder sellise näite, mille kohaselt on viinaliitri hind kümme eurot. Sellest moodustab suurima osa ehk 7,30 eurot aktsiis. Sellele lisandub veel käibemaks kaks eurot. Logistika peale läheb kümme senti. Toote omahind on 0,50 eurot.

"Selle konkreetse näite puhul, kui rääkida protsentidest, siis me räägime viiest protsendist. Viis protsenti kogu tootehinnast moodustab omahind ehk see, mida kaupmees maksab selle toote ostmise eest enda poodi," rääkis Põder.

Kasumit saab kaupmees kümneeurose liitrihinnaga viina pealt 0,50 eurot.

Põder märkis, et kaupluste juurdehindlused on reaalsed ning selles mingit kiiret rikastumise viisi pole. Põder selgitas kaupmehe müügiloogikat.

"Kaupmees müüb laia kaubasortimenti ja üritab pakkuda erineva hinnatasemega erinevatele klientidele erinevaid tooteid. Tegelikult see on see, mille pealt kaupmees teenib omale kasumit. Ja kasumist ta maksab tööjõukulud, ta maksab poodide üürid, ta ehitab uusi poode ja mingi osa jääb sealt ka puhtaks kasumiks. See on tavaline äripraktika," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: