Kohalikud tahavad Matsalu lahel harrastuskalapüügi lubadele eelisõigust ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Matsalu lahe ääres elavatel inimestel on keeruline saada rahvuspargis harrastuspüügiks kalastuskaarti ja kohalikud tahaksid, et neil oleks teatud hulgale lubadest eelisõigus. Keskkonnaministeeriumi sõnul on küll plaanis tõsta Matsalus väljastatavate kalastuskaartide hulka, aga eelisjärjekorda kohalikele ei tule.

Mure kalastuskaartidega on eeskätt Matsalu rahvuspargi esimeses püügitsoonis ehk välislahe sihtkaitsevööndis. Juulist kuni novembri keskpaigani kestvaks hooajaks sai tänavu loa 60 harrastuskalurit. Kohalike sõnul on piirkonnas pikk kalapüügi traditsioon, kuid praegu on olukord selline, et üleeestilise huvi tõttu saavad kalastuskaardid interneti teel otsa loetud minutitega ja reaalselt ei kasuta võõrad neid äragi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ümber Matsalu lahe merelepääsude juures toimetavatel inimestel palusin hoida silma peal, kui palju on väljastpoolt küla merelkäijaid. Tulemuseks oli siin erinevate aastate jooksul umbes tasemel 25-30 käijat, kes on olnud selle harrastuspüügi loa kasutajad," selgitas MTÜ Haeska Külaselts juht Ants Ale.

Keskkonnaministeerium tõstab järgmiseks aastaks Matsalu välislahe sihtkaitsevööndisse väljastatavate lubade arvu. Kui palju, ei ole veel teada. Ühtlasi kehtiksid kalastuskaardid terve hooaja asemel lühema perioodi, näiteks ühe kuu. Väinamere sihtkaitsevööndis ja Matsalu jõgedel harrastuspüügi lubade piirarv kaob, kuid nende lubadega pole rahval ka praegu nii suurt muret.

Eelisõigust kohalikele ei tule.

"Eelkõige ka selle tõttu, et meil ei ole ju ka veekogud kuskil erastatud. Ei ole ju kohalikul eelisõigust ka veekogudele ja samamoodi nendele vee elusressurssidele. Ka nendele on tegelikult võrdne juurdepääs, sest tegemist on rahvusliku rikkusega ja see on meie kõigi omand ja kõikidel peaks olema võrdne juurdepääs," põhjendas keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Kaire Märtin.

Ants Ale hinnangul on Matsalu lahe äärsed inimesed kalastuskaardi taotlemisel aga hoopis kehvemas olukorras.

"Taotlemine käib üle interneti ja võitjateks on need, kellel on kiiremad serverid. Kiiremad serverid on valdavalt linnades, kuhu maainimesel ei ole asja, maal interneti kiirus ei ole võrdväärne," ütles

Keskkonnaministeeriumi hinnangul ei ohusta järgmiseks aastaks plaanitavad kalapüügipiirangute muutused Matsalu loodusväärtusi.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: