ERR Lätis: uus seadus aitab välismaal elavatel lätlastel sidet kodumaaga hoida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Püsivalt välismaal elavad lätlased said oma seaduse, mis aitab neil hoida lätlust ja sidet kodumaaga. Diasporaa seaduse vastuvõtt oli lahkuva seimi koosseisu viimaste otsuste seas ning selle eesmärk on lahendada ka paljusid praktilisi küsimusi, mis võiksid soodustada mujal elavate perede naasmist Lätti.

Läti rahvaarv üha väheneb - praegu elab riigis 1 934 000 inimest. Viimased 27 aastat on olnud negatiivne loomulik iive ja riigist lahkub endiselt rohkem inimesi, kui saabub sinna elama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel aastal oli migratsioonisaldo ligi 8000 inimesega Lätist vaadates miinuses.

Lõunanaabrid kiikavad Eesti poole ja huvituvad, kuidas Eestis on jõutud selleni, et naasjaid on rohkem kui lahkujaid.

Palju aastaid on Lätis räägitud, et midagi peaks ette võtma. Diasporaa seadus on nüüd üks olulisemaid märke.

Keskmiselt elab püsivalt välismaal 15 protsenti lätlastest, nii et Kurzeme, Zemgale, Vidzeme ja Latgale kõrval on see sisuliselt justkui viies maakond.

Diasporaa seadus peaks puudutama ligi 240 000 inimest. Ei tehta vahet, kas tegu on põgenike või viimasel ajal lahkunutega, samuti määratletakse Lätiga sideme hoidjatena mittelätlastest pereliikmed.

Pilootprojekte Läti perede kodumaale naasmise toetuseks on tehtud ka varem. Läti telekolleegide äsja Londonis salvestatud materjal näitab, et 2700 perest, kellega suheldi, otsustas koju tagasi pöörduda 124 ja üle 100 kaalub seda veel teha. Suurbritannias on USA, Kanada, Iirimaa ja Rootsi kõrval üks suuremaid välislätlaste kogukondi.

"Nad on valmis mitte lihtsalt naasma, vaid jätkama või alustama ka ettevõtlusega, näiteks meil, Gulbene omavalitsuses," ütles Gulbene omavalitsuse projektijuht Liene Kazaka.

"Suurem osa praegu siiski tagasipöördumisele ei mõtle. See, mis Lätis toimub, ei soodusta seda. Palgad on seal ikka madalad," tõdes Wolverhamptoni pühapäevakooli vanematekogu esindaja Baiba Turke.

"Vastutus algab siiski Lätist, mitte Ameerikast. Kui Lätis areneb majandus, on töökohti ja head palgad, naasevad ka inimesed," sõnas Ameerika lätlaste ühenduse juht Peteris Blumbergs.

Nagu kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" juba mitme aasta eest põhjaliku uuringu teinud Läti ülikooli professor Mihails Hazans, ei sõltu kodumaale tulek ainult palgast. Diasporaa seadus lubab välismaal elavail lätlastel nüüd oma lapsi kodumaal lasteaia või kooli järjekorda panna, hauaplatse leida, püüab lahendada pensionide ja sotsiaalsete tagatistega seotud probleeme ning toetab soovi korral mittelätlastest pereliikmete läti keele õpet.

Läti välisministeerium loob diasporaa nõuandva kogu. Lätis on juba mõnda aega lubatud ka topeltkodakondsus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: