Rein Sikk | E-sandiriigi edu oleneb igast sandisõbrast

Foto: Rauno Volmar / Vikipeedia

Mardi- ja kadritraditsioonid vajavad kaasajastamist ning kultuuritegelaste, ettevõtjate ja tootjate indu, leiab Rein Sikk Vikerraadio päevakommentaaris.

Pruugib vaid novembril saabuda, kui kuuleme murejutte, et väljamaine halloween ehk tondipäev või pühakute päev tapab ära me oma kodumaise mardipäeva. Kuri võõras tulnukas hävitab eesti kombed. Appi ja nuuks! Tundub, et "pommi ja kommi, pommi ja kommi" hüüatus on etem kui lauluke, et "Mardi küüned külmetavad marti, marti! Mardi varbad valutavad, marti, marti!"

Tõsi jah: ringi vaadates oligi igatsugu halloween-vidinaid palju näha. Ikka maskid poodides, kõrvitsad kõikjal, temaatilised kollipeod koolides, kultuurimajades, pubides. Aga ega seda tondipäeva käsi ju tähistada Brüsseli bürokraadid ega lombitagused maailma kuningad. Me ise teeme selle päeva tähtsaks ja oleme pärast ise hädas ka, kui meenutada rahvajuttu viguriga rehapapist ja lollist vanapaganast.

See Mart aga tuleb teisiti, tiu-tiu ja teisiti. Just nii saab tänavu hüüda Hendrik Visnapuu kombel, sest kultuuripärandi aasta raames on ellu kutsutud santimisfestival. On toimunud kümneid asiseid santimiskoolitusi. Nii palju mardi- ja kadrisantimise tarkusi kui tänavu pole Eestis kogu selle sajandi jooksul jagatud.

Täna on mardisantidel kogunisti oma internetikülg nimega mardipaev.com. Sealt leiab videoõpetusi, kuis santimas käia. Leiab võimaluse end mardisandina kirja panna. Saab lausa internetist enesele mardisante tellida. Tõeline e-sandiriik! 

Aga mingem edasi! Nimelt – repertuaar ehk mida sandid teevad. Kas martide, kadride ülesasted peavad koosnema vaid lõpmatult voogavatest regilauludest ja mõistatustest? Või lisada poppi ja noortepärast, vahvat tümmi, räppi, hiphoppi. Ega siis Trad.Attack!`i nimega bänd seepärast vähem eestlaslik ole, et nad tuhandete aastate vanust regilaulu tänaste rütmidega segavad. Ja mõistatuste esitamiseks sobiks vast mõni vahva nutirakendus. Ja mardisandi karaokeäpp, kus sa oled?

Majandusest ka. Magusasõprade lipulaev Kalev tõi halloweeniks turule tondipühaga seotud kommikoti. Aga kas kadri- või mardipäevakommide kotte on müügil olnud, nii uurisin oma külapoes. Ei, vastas müüjanna. Aga võiks olla, jäime ühele meelele. Seega halloo, magusameistrid Kalevist, tehke mardi- ja kadrikommide kotid ära. Või peame minema lätlaste Laimast abi paluma?

Võib kindel olla, et kui kodus vaagnal ilutsevad erikotid martidele ja kadridele, hoiab pererahvas õuevärava või kortermaja koridori ukse ka avatuna. Et külmetavate küüntega sandid saaks sisse tulla. Või äkki võtta kasutusele kleepsud ustel, mis näitaks, et siin sante oodatakse.

Ning käsitöölised, tootjad, ettevõtjad! Kus on mardi- ja kadrimaskid me poodides, kus santimiskotid, sandinäo värvid, kus on suurejoonelised sandipeod? Kus on kadri- ja mardinimelised tähtpäevatooted, road, plagud, t-särgid? Tootke ja disainige ometigi. Küll eesti asjale ostjaid jätkub. 

Minu kodukant Kadrina kannab kadripäevapühaku püha Katariina nime. Just siin peaks toimuma igal aastal ülemaaline kadripäevafestival, kadride kokkutulek ja parimate kadrikavade väljavalimine. Usun, et sellel oleks jumet. Läheks vaid kohalike kultuuritegelaste silmad särama.

Muuseas – kas polnud see alles mõne aasta eest, kui muretsesime, et välismaa toidud hävitavad me kamakäkilise ja kaerakilelise kulinaaria. Aga pruukis vaid kodukohvikute liikumisele hoogu anda, kui Eesti toit taas kilbile tõusis. Ju suudame sama teha ka me koduste kadri- ja mardisantidega.

Seega, uksed valla ja laulud suule. Ning e-riigile kohaselt – enam tänapäevast e-sandindust. Laskem aga Mart tuppa, ja nutitelefoni ja arvutisse tulla. Marti, marti! •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: