Toetuse kadumine pidurdab päikeseelektrijaamade rajamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Olev Kenk

Tänavu suure hoo sisse saanud päikeseelektrijaamade rajamine pidurdub järgmisel aastal järsult, sest toetus päikeseelektri suurtootjatele kaob. Tulevikus jääb päikesejaamade rajamine üldse riigi toeta.

Eestis on päikeseenergia tootmine igal aastal kasvanud ligi kaks korda. Kui näiteks 2016. aastal oli päikeselektri tootmisvõimsus 11 megavatti, siis eelmisel aastal oli see 18 megavatti. Tänavu võib koguvõimsus ulatuda 40 megavatini. Päikeseparkide rajamist on riik ergutanud taastuvenergia toetusega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti Taastuvenergia Koja juhatuse liige Mihkel Annus ütles, et päikeseenergia on arenenud üsna hea tempoga. "Aga samas nüüd järgmine aasta võib oodata, et sellel arengul võib mõningane tempomuutus tulla," lausus ta.

Nimelt hakatakse uuest aastast eristama väikseid ehk alla 50 ja suuri ehk üle 50 kilovatise võimsusega jaamu.

"Mikrotootmisele toetused siiski jäävad, eratarbijale on võimaldatud 2020. aasta lõpuni toetuse saamine praeguse skeemide alusel. Küll aga 50 kilovati kuni ühe megavati võimsusega jaamade puhul praegune skeem lõpeb ja nagu ma ütlesin, käivitub vähempakkumiste süsteem," selgitas Annus.

Riik kavatseb järgmisel kolmel aastal hankida vähempakkumisega kuni viis gigavatt-tundi taastuvelektrit. Oksjonilt saadavad vahendid kujunevad praegustes toetustest palju väiksemateks. Just seetõttu üritatavad suured arendajad ehitada tänavu toetusrahade abi valmis nii palju suuri päikeseparke kui võimalik.

Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas ütles, et selle aasta lõpuks on neil plaanis valmisehitada seitsme megvati jagu päikseparke, kokku 21 päikeseparki.

"Riik on öelnud, et nii järgneval paari aastal kui ka tulevikus minnakse oksjonite teed, mida ma arvan, et järgmine aasta on, et ehitatakse parke edasi, aga need on pigem väiksemad pargid kui suuremad," sõnas Kärmas.

Annus selgitas, et uuest aastast pikeneks suuremate päikeseelektrijaama tasuvusaeg poole võrra ehk kuni 20 aastani. Majandusministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Timo Tatari sõnul olid kümne aasta eest kehtestatud toetused mõeldud päikseenergia käivitamiseks Eestis. Nüüdseks on taastuvenergia tootmine märgatavalt odavnenud.

"Eesmärk on lõpuks see, et need päiksepargid rajatakse ilma toetutusteta," lausus ta.

Tatar tuletas ka meelde, et selle toetuse maksavad elektritarbijad kinni. "Kõik taastuvenergiatoetused tulevad ju sellelt samalt elektriarvelt olevalt taastuvenergia tasu realt ja mida me maksame kõik ühiskonnana kinni. Mida väiksem on see rida elektriarvetel, seda suurem on meie konkurentisvõime ja seda vähem peavad meie kodutarbijad elektri eest maksma," selgitas Tatar.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: