Toila vald tahab Oru lossi presidendi residentsiks ({{commentsTotal}})

Oru loss
Oru loss Autor/allikas: Carl Sarap Virumaa Muuseumid SA/Wikipedia

Toila vald soovib Oru lossi üles ehitada ja presidendile residentsiks pakkuda.

Toila vallavanem Eve East ütles Maalehele, et Oru loss tuleb üles ehitada, kuid ei ole veel teada, kuidas ja mis mahus võiks legendaarne kaupmees Grigori Jelissejevi ja hilisem president Konstantin Pätsi loss taassündida.

East on seisukohal, et kui mitte rääkida Oru lossi sajaprotsendilisest taastamisest, vaid taas üles ehitamisest, saavad käed olla vabamad ja mõtted suurejoonelisemad.

1897. aastal ostis Peterburi suurkaupmees Grigori Jelissejev Toilasse Pühajõe äärde 144 hektarit maad, kuhu laskis endale ehitada 57 ruumiga suvemaja üldpinnaga 4062 ruutmeetrit ning loss ja kõrvalehitised – kasvuhoone, maneež, teenijatemaja ja kogunisti kirik – said valmis 1899. aastal.

1917. aastal Jelissejevi perekond emigreerus, loss koos pargiga jäi hooldamata ja metsistus tasapisi kuni 1934. aastal ostsid kolm Eesti töösturit lossikompleksi 100 000 krooni eest ära ja kinkisid Eesti riigile.

Aastatel 1935–1936 ehitati loss ja kõrvalhooned ümber ning võeti kasutusele president Konstantin Pätsi suveresidentsina, viimast korda viibis Päts Orul 16. juunil 1940.

1941. aastal süütasid taganevad punaarmeelased lossi põlema ja see hävis suuremas osas. Varemed, kus asus miiniladu, lasksid Saksa väed õhku 1944. aastal.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: