Toila vald unistab Pätsi suveresidentsi taastamisest

Oru loss
Oru loss Autor/allikas: Carl Sarap Virumaa Muuseumid SA/Wikipedia

Toila vald unistab Konstantin Pätsi suveresidentsi taastamisest, kuid idee kriitikute arvates on Oru lossi ehitamine mõttetu ning vald võiks tegeleda jõukohaste asjadega.

19. sajandi lõpus ehitatud Vene kaupmehe Jelissejevi puhkemaja, mida Eestis tuntakse Oru lossi ja president Konstantin Pätsi suveresidentsina, hävis täielikult Teises maailmasõjas. Oru lossi taastamise ideel on toetajaid  Eestis, Soomes ja Peterburis. Eestis pooldavad ettevõtmist Konstantin Pätsi muuseum ja Toila vald.  

"Oru loss on olnud kogu Eesti riigi jaoks oluline ja meie eesmärk on seda institutsionaalset lossi siiski au sisse tõsta," leiab Toila vallavanem Eve East.

Easti sõnul on tegemist praegu vaid ideega. Konkreetset ehitusplaani pole.

"See, kas me selle taastamiseni ja millisel kujul taastamiseni jõuame, see on hetkel küll lahtine. Me alustame kõigepealt Konstantin Pätsi monumendist, mis on meil kavas juba järgmisel aastal paigaldada Oru lossi platsile ja teiseks alustame projekteerimist endise talveaia osas," selgitas East.

Ajalooliste objektide nullist taastamine on olnud tuliste vaidluste teemaks Narvas, see puudutab eeskätt sõjas hävinud vanalinna. Narva muinsuskaitseinspektor Madis Tuuder Oru lossi taastamist ei toeta.

"Suur osa arhitektuuripärandist, ka väärtuslikust ja kaitsealusest arhitektuuripärandist on viletsas seisus ja lagunemas, selles olukorras hakata ehitama üles kunagist Peterburi rikkuri villat, ma ei näe siin mingisugust head argumenti selleks," märkis Tuuder.

Muinsuskaitseinspektori sõnul on Narvas valitud selline tee, et taastada saab tänavate võrku ja markeerida kunagisi hooneid või kirikuid.

"Aga et hakata üks-ühele tagasi ehitama, see on ju koopia, see ei ole ju ehe ja meie tänane muinsuskaitse ka seda ei poolda, et me makettidena ehitame mingisuguseid hävinuid hooneid üles. Seda ei ole Eestis tehtud sellisel grandioossel moel nagu siin praegu kavatsetakse. "

Madis Tuuderi arvates võiks Toila vald võtta eesmärgiks jõukohasemad asjad, näiteks Voka mõisapargi korrastamise või Toila ja Jõhvi vahelise jalgrattatee ehituse. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: