Professor: parem linnaplaneerimine vähendaks eestlaste ja venelaste eraldumist ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Parem linnaplaneerimine aitaks vähendada eestlaste ja venelaste segregatsiooni ehk eraldumist, leiab rahvastikugeograaf Tiit Tammaru. Lisaks elupindade kujundamisele tuleks keskenduda ka haridussüsteemi reformimisele, kuid seda õpetajatekesksemalt.

Tammaru hinnangul tuleks uusi elamupiirkondi planeerides mõelda, mis laadi eluasemeid kellele luuakse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks tegur on seotud uuselamuehitusega. See on väga koondunud kindlatesse piirkondadesse. Seal elavad keskmisest jõukamad inimesed, kes on peamiselt eestlased. Ehk uuselamuehitus süvendab. Kui me juba väikese reguleerimise kaudu mõtleksime, et need oleksid natuke mitmekesisemad, et oleks midagi noortele inimestele, peredele, et me mõtleksime rohkem, kellele ja mida me planeerime," selgitas professor.

Kodu kõrval mängivad olulist rolli lõimumisel lasteaed ja kool. Hariduspoliitika spetsialisti Triin Lauri sõnul pole seni piisavalt teadvustatud, et haridus- ja lõimumispoliitikat viivad täide eelkõige õpetajad ning seniseid muudatusi pole piisavalt õpetajatest lähtuvalt koostatud.

"Ega see poliitika seaduste või reformide kujul ära vormistamine ei tooda tulemust. Kuidas see muudatus koolisüsteemis välja tuleb, sõltub sellest, kuidas õpetajad haridusmuudatustest aru saavad, kui hästi nad ennast tunnevad," rääkis Lauri.

Tema sõnul vajab teema aktiivset debatti ning kindel on see, et eraldiseisvad koolisüsteemid - eesti- ja venekeelne - ei toimi ja pole ühiskonnale head.

"Üks, mis näib töötavat igal pool - mida varem kaasamisega pihta hakatakse, seda parem. Selliselt mõeldes võib öelda, et meie reform hakkas valest otsast - hakkas gümnaasiumist pihta - ehk oleks olnud mõistlikum hakata alusharidusest pihta," ütles Lauri.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: