Anija vald taastab Kehra lahingu mälestusmärgi

Foto: ERR

Anija vald taastab valla ning annetajate rahaga Kehra lahingu mälestusmärgi. 100 aastat tagasi jaanuaris lõid Eesti väed soomusrongi toel Kehra lähedal punased põgenema ja see oli üks pöördepunkte Vabadussõjas. Kuue ja poole meetri kõrguse mälestusmärgi koopia valmib ettevõttes Renott Kivi. 6. jaanuaril avatavale mälestusmärgile lisaks on Eesti Sõjamuuseum koostöös Eesti 100 toimkonnaga taastanud ka viie vaguniga soomusrongi.

Kehra lahinguväli asub Kehrast neli kilomeetrit idas. 1939. aastal püstitati sinna mälestusmärk ning tehti rongipeatus. Kiviraidur Aare Aljas töötab viimaseid nädalaid mälestusmärgi näobareljeefi kallal, mille kavandi tegi Seaküla Simson. Selle pealt tuleb mõõtu võtta, et pronksist ja kivist kangelased sarnased tuleks. Kiviraidur on nägu Soome graniidist välja raiunud umbes kuu aega. Paar nädalat tuleb veel ragistada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teises töökojas valmistatakse kuue ja poole meetri kõrguse samba suuri detaile. Sama ettevõte tegi ka kommunismiohvrite mälestusmärki. Kehra lahingu sammas on nende praegune suur töö.

Seal, kust kapten Anton Irve esimene soomusrong 1919 jaanuaris punased põgenema lõi, on praegu suvilad. Kuuendal jaanuaril püstitab Anija vald sinna kunagi õhku lastud mälestusmärgi koopia. Ligi 100 000 eurot on valla ning annetajate ühine jõupingutus.

Annetajate nimed tulevad mälestusmärgi juurde eraldi tahvlitele. Vald ootab annetusi veel 28. novembrini.

Anija vallavanem Arvi Karotam loodab, et ka Eesti riik õle alla paneks.

Tapal valmib ka viis vagunit soomusrongi rekonstruktsiooni, mis on liikumisvalmis kuu lõpus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: