Nõukogudeaegne telliskivihoone jõuab Paluperast vabaõhumuuseumisse

Foto: ERR

Eesti Vabaõhumuuseum leidis ehitusettevõtte, mis teisaldab nõukogudeaegse telliskivihoone 200 kilomeetri kauguselt ning ehitab taas üles muuseumi ekspositsioonis Rocca al Mares.

Ehkki tehniline lahendus hoone teisaldamiseks on olemas, polnud muuseum kindel, kas kogutud rahast jätkub. Nüüdseks on leping ehitajaga sõlmitud ning tööd alanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

1960. aastatel ehitatud silikaatmaja asub Palupera kandis Räbi külas. Taani eeskujul ning Tallinna tehnikaülikooli abiga töötati välja projekt, kuidas maja elementideks saagida, veokile kinnitada ning ära tuua umbes samuti, nagu veetakse betoonpaneele. Nüüd on olemas ka ehitaja, kes selle töö ette võtab.

"Antud maja puhul, mis siia tuleb, on tegu kahekihilise tellisvoodriga. Kus on soojustus vahel. Mis siis raskendab veidi seda toomist. Kuna maja konstruktsioon on natukene nõrgem," rääkis Meisel Ehitus projektijuht Martin Kärner.

Vabaõhumuuseumis on juba alustatud majale vundamendi ehitamist. Kõige keerulisem pole maja uuesti kokku monteerimine, vaid selle elementideks saagimine ja transport nii, et kogu kupatus laiali ei pudeneks.

Vabaõhumuuseum tahab nõukogude aegset ehitist, sest kivimaju muuseumis veel pole ja see hoone on näide nõukogude aja maaelu linnastamise katsest - seega ilmestab üht ajalooetappi Eesti maaarhitektuuris.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: