Karachis hukkus Hiina konsulaadi lähedal tulistamises kaks politseinikku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1542961680000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Pakistani sadamalinnas Karachis ründasid tundmatud relvastatud isikud Hiina konsulaati ja tapsid neli inimest, teatasid võimud.

Mehed üritasid konsulaati tungida, kuid turvamehed peatasid nad kontrollpunktis, ütles kohalik politseiametnik Javaid Alam Odho. 

"Tulevahetuses sai kaks politseinikku surma ja üks rängalt viga," lisas ta. 

Keegi Hiina diplomaatidest konsulaadis kannatada ei saanud. 

Rünnaku võtsid omaks Pakistani edelaprovintsi Belutšistani separatistid. "Meie viisime selle läbi ja meie tegevus jätkub," ütles rühmituse Belutšistani Vabastusarmee (BLA) kõneisik Geand Baloch.

Ründajad jooksid konsulaadile tormi vahetult pärast üheksat, avades esmalt tule turvameeste pihta. Neil õnnestus peaväravast sisse tungida ja hoonesse siseneda, ütles kohalik politseiülem Mohammad Asfaq.

Mehed üritasid konsulaati tungida, kuid turvamehed peatasid nad kontrollpunktis, ütles kohalik politseiametnik Javaid Alam Odho. 

"Tulevahetuses sai kaks politseinikku surma ja üks rängalt viga," lisas ta. 

Keegi Hiina diplomaatidest konsulaadis kannatada ei saanud. 

Kokku oli ründajaid kolm ning neil olid kaasas Kalašnikovi automaadid, käsigranaadid ja pommivöö, sõnasid ametnikud ja pealtnägijad. Pommivöö ei plahvatanud, teatas politsei. 

Rünnaku võtsid omaks Pakistani edelaprovintsi Belutšistani separatistid. "Meie viisime selle läbi ja meie tegevus jätkub," ütles rühmituse Belutšistani Vabastusarmee (BLA) kõneisik Geand Baloch.

Pakistani julgeolekujõud piirasid piirkonna kiiresti ümber ning võtsid tund aega kestnud tulevahetuse järel olukorra kontrolli alla. 

Surma sai kaks politseinikku, samuti kaks saatkonnas Hiina viisat taotlenud kõrvalseisjat. Kõik kolm ründajat tapeti. 

Sotsiaalmeediasse postitatud fotodelt võis näha piirkonnas kerkimas suitsu.

BLA on vaid üks rühmitustest, mis tegutseb riigi suurimas ja vaeseimas provintsis, mida on aastaid räsinud poliitiline, sektantlik ja etniline vägivald. 

Julgeolekujõud on viimaste aastatel suutnud olukorda leevendust tuua, kuid harvu rünnakuid leiab endiselt aset. 

Üks Pakistani lähemaid liitlasi Hiina on investeerinud viimastel aastatel riiki miljardeid dollareid taristuprojekti tarvis, mille eesmärgiks on ühendada Hiina Xinjiangi Uiguuri autonoomne piirkond Araabia merega. 

Hiina-Pakistani majanduskoridor on üks suuremaid projekte Pekingi "üks vöö üks tee" algatuse raames, mis peaks teedevõrgustiku ja meretranspordiga hõlmama 65 riiki. 

BLA saatis meediale avalduse, mille sõnutsi oli rünnaku eesmärk "anda mõista, et Hiina sõjalist laienemist Belutši territooriumil ei tolereerita". Hiinlastel tuleb lahkuda või valmistuda jätkuvateks rünnakuteks, hoiatas rühmitus. 

Augustis sai kolm Hiina kodanikku ja veel kolm inimest vigastada BLA enesetapurünnakus bussile, milles sõitsid Belutšistanis töötavad Hiina insenerid. 

Karachi on Pakistani suurim linn ja rahanduskeskus ning Belutšistani naaberprovintsi Sindhi pealinn. 

Pakistani peaminister Imran Khan sõnas reedel, et rünnak Hiina-Pakistani suhteid ei mõjuta. Kahe riigi suhted on "võimsamad kui Himaalaja ja sügavam kui Araabia meri", ütles valitsusjuht. 

Pakistan on süüdistanud Indiat Belutšistani separatistide rahastamises ja relvastamises, kuid India välisministeerium mõistis reedese rünnaku Hiina esindusele hukka kui "terroriakti". 

Hiina valitsus mõistis hukka rünnaku nende konsulaadile Pakistanis

Hiina valitsus mõistis reedel hukka rünnaku oma konsulaadi vastu Pakistanis Karachis. 

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuangi sõnul on konsulaadi töötajate ja nende perekondade olukord pärast tulistamist turvaline. 

"Hiina mõistab karmilt hukka kõik vägivaldsed rünnakud diplomaatiliste esinduste vastu ja palub, et Pakistan rakendaks praktilisi meetmeid Hiina kodanike ja institutsioonide turvalisuse tagamiseks," sõnas Geng pressikonverentsil. 

Pakistani hõimupiirkonnas hukkus plahvatuses 31 inimest

Pakistani loodeosa rahutus hõimupiirkonnas sai reedel turul kärgatanud plahvatuses surma vähemalt 31 ja vigastada 50 inimest, teatasid võimud. 

Paljud ohvritest olid šiiamoslemid.

Ametnike sõnul plahvatas juurviljakasti peidetud pomm. 

Rünnak korraldati Orakzai hõimupiirkonna šiiamoslemite territooriumil asuvas Kalaya linnas turul, ütles kohalik ametnik Khalid Iqbal. 

Orakzai on üks seitsmest poolautonoomsest hõimupiirkonnast Afganistani piiril. Regioon on juba pikka aega olnud üleilmse terrorivastase võitluse keskmes. 

Washingtoni väitel on hõimualal leidnud pelgupaiga arvukalt äärmuslasi, sealhulgas Afganistani Talibani ja Al-Qaeda sissid. Islamabad eitab neid süüdistusi.

Pakistan on võidelnud islamirühmitustega hõimupiirkonnas alates 2004. aastast, kui sõjavägi sisenes piirkonda otsima Al-Qaeda võitlejaid, kes olid sinna pagenud USA invasiooni järel Afganistanist. 

Sõjavägi on seal läbi viinud mitmeid veriseid operatsioone. 

Viimastel aastatel on regioonis julgeolek paranenud, kuigi väiksemaid rünnakuid viiakse läbi regulaarselt. Tihti on terroriaktide sihtmärgiks olnud kohalikud šiiamoslemid. 

Varem sel aastal võeti Pakistanis vastu seadus, mis sillutab tee hõimualade ühendamisele naaberprovintsi Khyber Pakhtunkhwaga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: