Hädad võidusambaga: remont juubeliaastal kestab tuleva aasta veebruarini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vabaduse võidusammas.
Vabaduse võidusammas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vabaduse võidusammast tabanud hädade tõttu venib selle remont järgmisesse aastasse ja läheb maksma ligi 200 000 eurot.

Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi (RKAS) kommunikatsioonijuht Mariliis Sepper ütles ERR-ile, et Vabadussõja võidusambal vahetatakse välja kõik samba ristiosas paiknevad, põhipinnalt eenduvad matistatud klaasdetailid. "Täpsemalt siis risti embleem, embleemi ümbritsev ring, risti äärised ja risti keskosas paiknevad detailid nii Komandandi tee kui Vabaduse väljaku poolt," rääkis ta.

Sepperi sõnul on tänaseks kõik vahetamist vajavad klaasdetailid eemaldatud. "Klaasdetailid olid lisaks poltkinnitusele liimitud Vabadussõja võidusamba põhipinnale, mis tegi klaasdetailide demonteerimise ajakulukaks ning keeruliseks," selgitas Sepper.

Detailide vahetamise vajadusega ei oldud arvestatud

"Töövõtja sõnul ei ole klaasdetailide kinnitusviisi valikul kahjuks arvestatud, et neid oleks vaja kunagi välja vahetada. Seetõttu koostati lisaks projektlahendus, mille eesmärgiks on tulevikus klaasdetailide mugavam paigaldus, parem püsivus ja lihtne demonteerimine," selgitas Sepper.

Klaasdetailide demonteerimine ja liimi eemaldamine viis aga järgmise hädani. Selle käigus mõranesid pinge alt vabanemise tõttu samba ristiosa kolm põhipinda katvat klaaspaneeli. Uute vaiklamineetud klaaspaneelide valmistamine Eestis on aga ajakulukas ja nende tootmine on pikendanud vabadussamba tööperioodi, märkis Sepper.

Tööde teostamine oli planeeritud kahe etapina: esimene etapp algas käesoleva aastal 9. juulil ja lõppes 24. septembril Rooma Paavsti visiidi ajaks. Teine etapp algas 28. septembril ja esialgne tähtaeg oli 17. detsember, kuid eelnevast tulenevalt on uueks tööde lõpptähtajaks 31. jaanuar 2019.

Sepperi sõnul on tööde lepinguline maksumus 189 000 eurot, millele lisandub käibemaks.

Ta lisas, et mõranenud põhipinna klaaspaneelid ei too tellijale kaasa rahalisi lisakulusid ja vahetamise hüvitab kindlustus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: