Eesti automaatide hanke võitja relvi kasutab praegu eelkõige mitme riigi politsei ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Kaitsevägi valis uute automaatide tarnijaks USA ettevõtte Lewis Machine & Tool Company (LMT). Plaanis on sõlmida leping 16 000 automaadile ja varustusele aastani 2026 kuni 75 miljoni euro eest. Praegu kasutab ettevõtte automaate näiteks Uus-Meremaa sõjavägi, aga eelkõige mitme riigi eriüksused ja politsei.

1980. aastal asutatud LMT tootis tagavaraosi automaatidele. 2008. astal tuli ettevõte välja oma mudeliga tsiviilturule. Praegu kasutab LMT automaati Uus-Meremaa sõjavägi, mujal peamiselt politsei, mis viimasel ajal eelistab automaate püstolkuulipildujatele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Põhilisemad kasutajad on USA, Inglismaa, Uus-Meremaa ja Euroopas näiteks Taani, Soome politseijõud," selgitas kaitseinvesteeringute keskuse hangete osakonna juhataja Priit Soosaar.

Ettevõte reklaamib oma relvade kombineeritavust: võib kiiresti vahetada rauda ja kinnitada valualumiiniumist käetoele optikat, lampi või granaadiheitjat. See on võimalus, mis meeldib eraisikutele ja eriüksuslastele.

"Täpne lisavarustus, mis me sinna relvale veel juurde hangime, selgub läbirääkimiste käigus," ütles Soosaar.

Netikommentaatorid hindavad LMT täpsust ja käepärasust. Relva lahtivõtmine ja kokkupanek on üpris keeruline.

Eesti hangib väikesekaliibrilise levinud laskemoonaga relvi. Ameerikas on asutud katsetama uut laskemoona, sest praegune NATO 5,56 ei läbista moodsaid kuuliveste.

"Kui me vaatame seda, mida USA teeb, siis vastab tõele, et nad investeerivad väga suurel hulgal raha uue laskemoona, uute relvasüsteemide arendamiseks. Küll aga meie peame lähtuma oma riigi huvidest ehk et kriisi ajal oleks võimalik koos liitlastega operatiivselt kas vahetada relvasüsteeme, hankida laskemoona või kolmandatest riikidest, näiteks Soomest tuua sedasama kaliibrit 5,56 või 7,62," rääkis Soosaar.

Kaitsevägi ja Kaitseliit kasutavad praegu Iisraeli ja Rootsi automaate.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: