Ministeerium: oht, et tankitõrjehanke ainus pakkuja hakkab hinda üles kruvima, on väike ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: EBU/ERR

Kaitseväe tankitõrjehankes osales ainult üks pakkuja. Kaitseministeeriumi hinnangul pole suurt ohtu, et ainus pakkuja hakkaks nüüd hinda üles kruvima.

Kaugmaa tankitõrje hankes osales ainult üks pakkuja - algselt Iisraeli päritolu raketisüsteemi Spike Euroopa tootja Saksa EuroSpike, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaitsevägi hangib süsteemi, mis tulistab raketi nelja kilomeetri kaugusele. Samas on olemas ka laskemoon, mis tabab kaheksa kilomeetri kaugusel asuvat sihtmärki. Kaitseväe tingimus on relva kasutamine käe pealt.

"Need süsteemid, mis lasevad seal kaheksa pluss kilomeetrit, on paraku päris rasked ja vajavad enda alla mingit alusmasinat. Nendega nii lihtsalt maastikul ringi ei liigu," selgitas Kaitseväe peastaabi lahingutoetusjaoskonna ohvitser major Alar Karileet.

Hanke väljakuulutamise järel tundis selle vastu suurt huvi ka Prantsuse tootja MBDA, kuid loobus hankes osalemast.

Kaitseministeeriumil on kahju, et pakkujaid on ainult üks. Ometi peab ministeerium väikeseks ohtu, et pakkuja hakkaks nüüd läbirääkimistel hinda üles kruvima.

"Ma hindan selle riski väga madalaks peamiselt seetõttu, et meil on olemas enam-vähem läbipaistvus selle osas, millised hinnad ja tingimused teistes riikides on. Kokkuvõttes ei ole see ka ettevõtte huvides meid hakata eritingimustega nörritama," ütles kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salm.

EuroSpike süsteemi kasutab paarkümmend riiki, nende seas Soome ja Läti, hankimas on seda Leedu. Kaitsevägi hangib 18 laskeseadet ja 80 raketti.

Automaadihanke võitis 1980. aastal USA-s asutatud Lewis Machine & Tool Company ehk LMT. Kolmest lõppvooru jõudnud tootjast üks on kaitseinvesteeringute keskuse otsuse vaidlustanud. Kaitsevägi plaanib hankida 16 500 automaati.

Läbirääkimised seitsmeaastaste raamlepingute sõlmimiseks uute automaatide ja tankitõrjesüsteemide hankimiseks algavad järgmisel aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: