Venemaa püüab ohjeldada piiriülest kotikaubandust ({{commentsTotal}})

Narva piiripunkt.
Narva piiripunkt. Autor/allikas: Urmet Kook /ERR

Kuigi Venemaa piirab alates uuest aastast eraisikute poolt oma tarbeks sesseveetava kauba kogust, siis Narva kaudu Venemaale käivale kotikaubandusele see ilmselt suurt mõju ei avalda.

Kui praegu võib inimene Venemaale oma tarbeks sisse tuua maksuvabalt 50 kilogrammi kaupa, siis uuest aastast vaid 25. Samuti alaneb maksuvabalt sissetoodava kauba piirväärtus kolm korda, 1500 eurolt 500 euroni. Uued reeglid ei puuduta lennureisijaid, sest nende pagasi kogus on niigi piiratud.

Peterburi internetiväljaande Fontanka.ru andmeil, üritavad Venemaa võimud nõnda piirata ebaseaduslikku äritsemist välismaalt ostetud kaupadega, näiteks Eesti toiduainetega. Ametlikult on Euroopa Liidu toiduainete sissevedu Venemaale keelatud, kuid tänu kotikaubandusele jõuavad Eesti piima- ja lihatooted Peterburi turgudele, kauplustesse ja restoranidesse.

Narvas on Vene turistide põhiliseks sihtkohaks suured kaubanduskeskused, kust ostetakse toiduaineid, riideid ja elektroonikat. Astri ja Fama keskuste tegevjuhi Tarmo Kleimanni arvates ei peaks uued tollipiirangud Venemaa ostjate hulka vähendama, sest ostukogused väga suured ei ole.

"Täna tehakse Narva kaubanduskeskustes keskmiselt 10 protsenti tax-free oste kogu käibest. Ma arvan, et selline vähendamine oluliselt ostude hulka ei vähenda, sest juba täna on keskmise tax-free ostu suurus 100 eurot. Kindlasti rubla kurss on esimene põhjus, mis ostude arvu mõjutab," rääkis Kleimann.

Venemaa uued tollipiirangud peaksidki olema suunatud eeskätt kotikaubanduse vastu, sest suurem hulk Eesti kaupadest jõuab Peterburi tänu Narva elanikele, kes toidukotiga mitu korda päevas üle piiri käivad. Maksu- ja tolliameti Ida tollipunkti juhataja Voldemar Linno sõnul on juustuvedajaid päris palju.

"Meie hinnangul on kuni 10 protsenti piiriületustest seotud just selle kaubaveoga, ehk need isikud kes viivad kaupa Venemaale. Enamasti loomulikult on toiduained ehk juustud, vorstitooted ja piimatooted," seögitas Linno.

Kas aga Venemaa tollipiirangud kotikaubandust mõjutavad, selles Linno päris kindel ei ole. "Praegu on näha, et kaubapartiid ei ole kuni 50 kilogrammi. Otseselt ei mõjuta, noh ühe korra asemel käivad kaks korda."

Usinamad juustuvedajad suudavad üle piiri käia mitukümmend korda päevas.

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: