Liisitud autodega idapiiri ületades tuleb tagatist maksta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536143040000 | amCalendar}}
Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Alates teisipäevast on senisest keerulisem liisitud sõiduautodega Venemaale pääseda, kuna seal muutus seadus, nii et piiriületuseks tuleb maksta tagatisraha.

Venemaal jõustusid teisipäeval uued tolliregulatsioonid, mis puudutavad välisriigi numbrimärgiga sõidukite sisenemist riiki. Nüüdsest saab omanik auto Venemaale viia siis, kui eelmine talle kuuluv sõiduk on tagasi jõudnud, vastasel juhul peab maksma kopsakat tagatisraha, kirjutas ERRi venekeelne uudisteportaal.

Muudatuse tagajärjel tuli paljudel Venemaale suundunud autodel piirilt tagasi pöörata, sest liisitud autode omanikuks on liisingufirma, nii et korraga saab Venemaale minna ainult üks liisingupakkuja klient.

Narvalane Eduard, kes sageli Venemaale reisib, ütles, et on oma praegust sõidukit liisinud poolteist aastat ja veel augustis polnud piiriületusega mingit muret. Keegi ei hoiatanud, et septembris seadused muutuvad.

"Läksin eile tollipunkti, läbisin kõik kontrollid ja kui tolliametnikule oma dokumendid andsin, selgus, et kuna auto on liisitud, ei saa ma Venemaale minna," rääkis ta.

Eesti tolliametnikud olid Eduardi sõnul teda eelnevalt hoiatanud, et öö jooksul oli Vene poolelt tagasi saadetud 30-40 Eesti autot.

Kingissepa tollipunkt keeldus teemat ametlikult kommenteerimast, kuid ERR-i allikate sõnul rikuvad juhid pidevalt autode ajutise Venemaale viimise eeskirju ja pääsevad niiviisi tollimaksu tasumisest. Selle tõkestamiseks seadust muudetigi.

Eesti maksuametit Vene toll muudatusest ei teavitanud

Maksuameti (MTA) piirikontrolli valdkonna juht Ants Kutti ütles, et Vene toll neid muudatustest ette ei teavitanud ja seetõttu uurib amet, kuidas võiks piiriületus liisitud autodega edaspidi käia.

"MTA-le teadaolevalt puudutab muudatus eelkõige neid, kelle nimele on vormistatud kaks või rohkem transpordivahendit. Kui nendest transpordivahenditest ühele on juba Vene toll vormistanud ajutise väljaveo loa Venemaale, siis teise sõidukiga piiriületusel tuleb maksta tagatist," selgitas Kutti.

Ta lisas, et sõiduautoga piiriületajad peaksid aega varuma, sest ooteaeg on ajutise väljaveo kontrolli ja tagatise vormistuse tõttu pikk.

Maksuamet lubas, et kui kindel arusaam seadusemuudatusest ja piiriületuse edaspidisest toimimisest on olemas, teavitavad nad sellest ka üldsust.

Vene Delfi vahendas Narva piiripunktist saadud infot, et augustis kehtima hakanud seaduse järgi saab omanik Venemaale viia auto siis, kui eelmine talle kuuluv auto on tagasi jõudnud.

Paraku tähendab see, et kui auto on liisitud näiteks SEB-lt, siis selle omanik on pank ja korraga lastakse üle piiri ainult üks pangale kuuluv auto. Ülejäänud samale liisingfirmale kuuluvad autod peavad maksma tagatisraha.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: