Saksa sotsid tahavad islamikriitilise Sarrazini parteist välja heita ({{commentsTotal}})

Thilo Sarrazin.
Thilo Sarrazin. Autor/allikas: SCANPIX/STAR-MEDIA

Saksa sotsiaaldemokraatlik partei (SPD) üritab taaskord erakonnast välja heita mitme islamikriitilise raamatuga tuntust kogunud Thilo Sarrazini.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ja ARD/Tagesschau kirjutasid, et SPD eestseisus otsib viise, kuidas vastuoluline autor parteist välja heita. See on neile juba kolmas katse. Alus selleks on SPD uurimiskomisjoni värske aruanne, mis käsitles Sarrazini viimaseid väljendusi ja publikatsioone. 

"Komisjon tuli järeldusele, et Sarrazin propageerib seisukohti, mis ei ole ühildatavad SPD põhialustega ja mis kahjustavad parteid," teatas SPD peasekretär Lars Klingbell. 

Komisjoni ülesandeks oli uurida Sarrazini viimast, 2018. aasta augustis ilmunud raamatut "Feindliche Übernahme: Wie der Islam den Fortschritt behindert und die Gesellschaft bedroht" ("Vaenulik ülevõtmine: kuidas islam progressi takistab ja ühiskonda ohustab"), aga ka tema teisi avalikke väljaütlemisi.

Kui raamat suvel ilmus, palus SPD juhatus Sarrazinil vabatahtlikult parteist lahkuda, kuid mees seda ei teinud.

"Uurimiskomisjon esitas nüüd väga põhjaliku ja põhjendatud aruande," ütles Klingbell. Lähtuvalt sellest otsustas partei eestseisus viia Sarrazini küsimuses läbi parteikohtu. Selle eesmärk on Sarrazini parteist välja heita. 

Uurimise täpsemaid tulemusi SPD veel ei avalikusta. Partei pressiesindaja ütles DPA-le, et aruanne on käimasoleva protsessi tõend ja ei kuulu veel avalikustamisele. Ka on komisjoni liikmetel vaikimiskohustus.

Thilo Sarrazin oli 2009–2010 Saksamaa keskpanga juhatuse liige, kust teda enda seisukohti väljendavate avalduste tegemise pärast lahkuma sunniti. Ta sai tuntuks 2010. aastal ilmunud raamatuga "Deutschland schafft sich ab" (eesti keeles "Saksamaa käib maha", 2013), milles ta oli väga kriitiline Saksamaa sotsiaalabisüsteemi, haridussüsteemi ja immigratsioonipoliitika suhtes.

2016. aasta detsembris esines Sarrazin Eestis Inimõiguste Instituudi aastakonverentsi paneelis "Sõnavabadus multikultuurses Euroopas" koos õiguskantsler Ülle Madisega.

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: