Kehra lahingu mälestussammas sai taastatud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Nõukogude ajal õhku lastud Kehra lahingu mälestussammas Anija vallas Lahinguvälja rongipeatuse juures on taastatud. Kehra lahing 1919. aasta 4. jaanuaril toimus soomusrongi toetusel ja see peatas punaste pealetungi Tallinnale.

Kehra lahingu mälestussammas sai püsti eelmise nädala lõpus. Enne avamist tuleb veel paigaldada valgustid, millest annavad tunnistust lume seest kasvavad kaablid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vald kogus annetusi mälestussamba ehitamiseks poolteist aastat. Neist põhiline osa laekus tänavu sügisel. Annetajad, kes leidsid rohkem kui 10 eurot, leiavad oma nimed pärast monumendi avamist tänutahvlitelt.

"Tänutahvlile tuleb ligi 460 nime. Need, kes soovisid end jäädvustada, nende nimed ka siia tulevad. Annetusi kokku laekus üle 50 000," sõnas Anija vallavanem Arvi Karotam.

Kokku maksis mälestussammas peaaegu 100 000 eurot. Puudujääva osa lisas Anija vald, toetasid ka kaitseministeerium, Eesti Sõjamuuseum ja mõned erakonnad, ütles vallavanem.

Platsi puhastustalgutel osalesid kaitsevägi ja Kaitseliit, roheliste rattaretklejad istutasid kuused samba juurde viiva tee äärde. Vald leiab eelarvest mõni tuhat aastas mälestusplatsi heakorraks.

"Kindlasti see mälestussammas saab keskseks Vabadussõja mälestamise ürituste korraldamise kohaks - olgu see Võidupüha, vabariigi aastapäev..." ütlesvallavanem Karotam.

Jaanuaris toimub ka koostöös ajaloo taasesitajatega Kehra lahingu lavastus, milleks veetakse kohale ka hiljuti rekonstrueeritud Vabadussõja aegse soomusrongi vagunid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: