President: ettevõtlust pole vaja riiklikult rahaga toetada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

President Kersti Kaljulaid Eesti Pangas koos majandusteadlase ja Columbia ülikooli professori Jeffrey Sachsiga.
President Kersti Kaljulaid Eesti Pangas koos majandusteadlase ja Columbia ülikooli professori Jeffrey Sachsiga. Autor/allikas: Prit Mürk/ERR

President Kersti Kaljulaid ütles intervjuus Müürilehele, et ettevõtlust pole tarvis toetada olukorras, kus Eesti maksukoormus on võrreldes teiste riikidega väike. Samuti oli ta kriitiline Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) suhtes.

Müürilehe ajakirjanik küsis presidendilt, mida teeb Eesti riik üleliia?

Kaljulaid ütles vastuseks, et EAS-i eelarve on ligikaudu 80 miljonit aastas: "Tõsi, seal on väga palju Euroopa raha, aga seda jääb meil järjest vähemaks. Me võiksime sellise tegevuse riiklikust toetamisest loobuda."

"Loomulikult on meil vaja töötukassat, kes aitab töö kaotanud inimesel leida ettevõtlikke ideid, aga ettevõtlust kui sellist pole tarvis toetada olukorras, kus meie maksukoormus on võrreldes teiste riikidega väike. Iseenesest on see vinge ettevõtlustoetus!"

Kaljulaid viitas, et tänapäeval ei ole erasektori raha kallim kui avalik raha. "Intressimäärad on niivõrd madalad ja efektiivseid projekte, millel on lisandväärtus olemas, on kõik pangad nõus ära tegema. EAS tekitab lihtsalt tunde, et pangandus ei saa hakkama, aga tegelikult rikub see väga tajutaval määral turgu."

"Kui vaadata näiteks Soome majandust üheksakümnendatel, siis seal oli juba tollal ettevõtetele igas faasis kättesaadav riiklik rahastus. Kõik teised – meie nende hulgas – õppisid samal ajal kasutama rahvusvahelisi investeerimisfonde, äriingleid ja panku," rääkis president. "Just üheksakümnendatel ja nullindatel tekkis uus varasema faasi rahastajate kiht, mida kaheksakümnendatel ei olnud. See kõik läks Soomest mööda, sest neil oli palju avalikku raha. Lisaks oli riik valinud välja sektorid, milles toimetada."

"Ja kui need ühel hetkel vananesid, siis selgus, et lisaks äriinglite eemalhoidmisele oli tehtud veel üks kole viga. Majandus oli vaesemaks muudetud, sest kui eelistada valitud sektoreid, siis ülejäänud lilled ei õitse – loomulikult püüdsid kõik seda väiksema riskiga riigi raha."

Kaljulaid küsis, kas näiteks maakondlik ettevõtluskeskus [ilmselt pidas president silmas maakondlikke arenduskeskusi] on asi, mida Eesti vältimatult peab tegema?

"Teades, et tänapäeval leiab kapital idee väga lihtsalt üles. Teades, et kapitalikulud on praegu üldiselt väga madalad, sest intressimäärad on ju peaaegu olematud. Teades, et Eestis on mitmeid äriinglite organisatsioone ja huvilisi, kes on kohal igal messil, kus on vähegi ideed väljas. Kas me ikka peame selliseid keskusi pidama? Võib-olla ei pea."

Allikas: Müürileht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: