Hoiatus: tormituul murrab puid ja toob Läänemerele kuni 8-meetrised lained

{{1546329420000 | amCalendar}}

Ilmateenistus andis teisipäeva hommikul Eesti läänepoolsetele maakondadele ja Harjumaale teise astme tormihoiatuse, mis tähendab, et ilm on ohtlik. Pärastlõunal laienes sama hoiatus põhjarannikule. Kopenhaagenist Tallinna teel olnud lend oli sunnitud tagasi pöörduma, kuna torm ei võimaldanud Tallinnas maanduda. Samuti on tormi tõttu katkenud laeva- ja lennuühendus mandri ja Hiiumaa vahel ning paljud majapidamised on elektrita.

Tormihoiatuse kohaselt sajab ja tuiskab teisipäeva päeval igal pool. Puhub põhjatuul 10-15, puhanguti 20 m/s. Saartel ja läänerannikul puhub põhjatuul 17-22, puhanguti 25 kuni 30 m/s. Tuules ja tuisus murduvad puuoksad ja nõrgemad puud. Torm võib Läänemerel lained kohati kaheksa meetri kõrgusele tõsta. 

 

Elektrikatkestused saartel ja Harjumaal

Kõige rohkem elektrikatkestusi esineb saartel ja Harjumaal. Päeva jooksul kõikus katkestuste arv 5000 ja 9000 vahel.

Kolmapäeva õhtuse seisuga oli Elektrilevi teeninduspiirkonnas elektrita kokku veel ligi 5000 tarbijat, neist ligi 2000 Harjumaal ning üle tuhande Saaremaal.

Lääne-Virumaal ja Hiiumaal on vooluta kummaski ligi 600 majapidamist.

"Suurem osa kliente kaotab mingi lühise tõttu korraks elektri ja kui me lokaliseerime seda riket, me saame selle liinilõigu kätte, kus see rikkeline koht on ja siis me saame ülejäänud klientidele juba elektrivarustuse taastada," ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juhataja Jüri Klaassen.

Rikete likvideerimisega tegeleb 50 brigaadi, mis on ka Elektrilevi maksimaalne võimekus.

"Suuremal osal me loodame tänase ja homse ja ülehomse jooksul [elektri] taastada, me ise väga tahaks, et reedeks oleks kõik tehtud. Paraku seal võib jääda mingeid üksikuid rikkeid, kuhu me jõuame alles nädalavahetusel," tõdes Klaassen.

Päästeamet paneb südamele, et eriti üksikumates kohtades elavad inimesed veenduks, et neil on elektrikatkestuse korral olemas töötav taskulamp ja täis laaditud telefon, millega vajadusel abi kutsuda.

Tormituules murdunud puu takistas Kadriorus liiklust

Tallinnas Narva maantee 59 juures kukkus lõunaajal tormituules murdunud puu trammiliinidele, mistõttu oli selles piirkonnas paar tundi häiritud nii auto- kui trammiliiklus.

Liiklusele oli suletud Narva mnt lõik Metodisti kirikust kuni Russalka ristmikuni. Autoliiklus suunati osaliselt Poska tänavale.

Sündmuskohal olid päästjad, kes tormimurdu likvideerisid ning politsei aitas kohapeal liiklust korraldada.

"Murdunud puud, kas siis liinide peale või tee peale ja nende kõrvaldamine on peamine töö olnud. On mõned katused lennanud, siinsamas Raua tänaval või Salme tänaval Tallinnas. Inimestele kindlasti sõnum, et olge väljas liikudes kindlasti ettevaatlik," kommenteeris päästeameti vastutav korrapidaja Meelis Mesi "Aktuaalsele kaamerale".

Päästeametil on väljakutseid kolm-neli korda rohkem olnud kui tavalisel päeval, inimesed aga otseselt tormi tõttu vigastada ei ole saanud. Kõige rohkem on väljakutseid olnud Lääne ja Harju piirkonnas, kuid igal pool on päästeamet saanud hakkama valvejõududega.

"Kõik kutsed on saanud teenindatud ja me ei planeeri koosseisu suurendada ka ööseks," kinnitas Mesi.

Tallinnas möllava tuule tugevusest annab aimu linnapea Taavi Aasa Facebooki video, kus võib näha meeri töölaual lehvivat laualippu, samal ajal, kui aknad on suletud.

Häiritud on lennujaama töö ja kohati ka mobiilsideteenused

Tuisk häirib ka Tallinna lennujaama tööd, paljud lennud on tühistatud või hilinevad.

Näiteks Kopenhaagenist Tallinna suundunud SAS-i pärastlõunane lend tiirutas Tallinna kohal, kuid ei saanud tormi tõttu maanduda ja oli sunnitud Kopenhaagenisse tagasi pöörduma. Paljud rahvusvahelised lennud on tormi tõttu tühistatud.

SAS-i pärastlõunane lend Kopenhaagenist Tallinna oli sunnitud tormi tõttu tagasi pöörduma. Kuvatõmmis flightradar.com lehelt.

SAS-i pärastlõunane lend Kopenhaagenist Tallinna oli sunnitud tormi tõttu tagasi pöörduma. Kuvatõmmis flightradar.com lehelt.

Soomes esineb tormist tingitud elektrikatkestuste tõttu mobiilsidehäireid ning sarnaselt võib tugev tuul mõjutada mobiilsideteenust ka Eestis. Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf ütles ERR-ile, et kuigi tormi jooksul on alarme esinenud, ei ole üheski piirkonnas teenuste kasutamine kriitiliselt mõjutatud.

Alarme on tulnud Hiiumaa, Saaremaa ja Harjumaa eri piirkondadest.

Telia tuletab meelde, et mobiilside häirete korral saab hädaabinumbrile 112 helistada ka teisi samal hetkel piirkonnas töötavaid võrke kasutades. Selleks tuleb helistamise eel eemaldada mobiiltelefonist SIM-kaart või teha mobiiltelefonile taaskäivitus ja PIN koodi sisestamise asemel helistada hädaabinumbrile.

Tormis vastutuult rühkiv inimene Tallinna südalinnas Autor: Siim Lõvi/ERR

Mereilmateate kohaselt puhub Läänemerel loode- ja põhjatuul 20 kuni 25, puhanguti 30 m/s. Laine kõrgus on 5 kuni 8 meetrit. Soome lahel, Väinamerel ja Liivi lahe põhjaosas puhub loode- ja põhjatuul 15 kuni 20, puhanguti 23 kuni 27 m/s. Laine kõrgus 2 kuni 5 m

Sajab lund, öösel sadu lakkab. Nähtavus on mõõdukas, sajus halb.

Kella 13 ajal väljastatud hoiatuskaart Eesti kohta Autor: ilmateenistus.ee

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: