Andres Sutt: küsimus on, kui palju, kui kiiresti ja kust pauk tuleb

Andres Sutt
Andres Sutt Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna ridades riigikogusse kandideeriva rahanduseksperdi Andres Suti hinnangul on majanduse globaalne tõusufaas läbi ning maailma majandus jahtub. Suti sõnul on nüüd põhiküsimus, kas langusest saab kriis või on Eesti nende seas, kes suudavad languse pöörata oma võimaluseks.

"Üheksa ja pool aastat on kestnud kasvufaas, eriti aktsiaturgudel, aga mullu oli aktsiaturgudel [2008. aasta] finantskriisi järel kõige halvem aasta. Hiina majandus aeglustub kiiresti... Neid märke on palju. Maailma majandus jahtub. Küsimus on nüüd, kui palju ja kui kiiresti, ja kust pauk peaks tulema. Kindlasti ei ole need samad põhjused, mis olid 2007, kui põhjuseks sai eraisikute rämpslaenu turg Ühendriikides," ütles Sutt ERR-ile antud pikemas usutluses, mida saab täismahus lugeda neljapäeval.

Millal järgmine kriis tuleb, seda saab Suti sõnul täpselt öelda vaid tagantjärele. Kuid selleks kriisiks tuleb juba praegu valmistuda.

"Täna on mõistlik ette valmistuda. Ka Eestis jäi majanduskasvu tipp möödunud aasta kolmandasse või neljandasse kvartalisse. Kui tuleb tõsisem globaalne jahtumine, küll me näeme ka miinusnumbreid."

Suti hinnangul näeme finantssektoris kindlasti ka pankrotte või selle lähedasi olukordi.

"Mitte tingimata pankades, aga varade väärtust võivad oluliselt kaotada näiteks investeerimisfondid. On ju päris palju institutsionaalseid investoreid, kes on olematu tootluse maailmas võtnud järjest suuremaid riske, et tootlust genereerida."

Toomas Sildam alustab neljapäeval ERR.ee veebilehel intervjuude sarja, kus ta küsitleb eelseisvatel riigikogu valimistel erinevates erakondades esmakordselt kandideerivaid inimesi. Esimesena intervjueerib Sildam Reformierakonna ridades kandideerivat Andres Sutti, kes on olnud Eesti Panga asepresident 2001-2009, töötanud Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF) tegevjuhi vanemnõunikuna ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) direktorite nõukogu liikmena.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: