Rahandusministri sõnul on Saksa majanduse head ajad lõppemas

Saksamaa rahandusminister Olaf Scholz ja liidukantsler Angela Merkel.
Saksamaa rahandusminister Olaf Scholz ja liidukantsler Angela Merkel. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Saksa rahandusminister Olaf Scholz hoiatas pühapäeval, et ajad, mil Saksamaa võis nautida oodatust suuremaid maksulaekumisi, on majanduse kasvutempo pidurdumise tõttu lõppemas.

"Head ajal, mil riigile laekus oodatust rohkem tulu, on lõppemas," lausus Scholz ajalehe Bild pühapäevaväljaandele Bild am Sonntag.

Rahandusministri sõnul laekus ka lõppenud aastal Saksa valitsusele oodatust rohkem maksutulu, kuid "prisked aastad on lõppenud". "Nüüdsest peale ei oota ma enam ettenägematut lisasissetulekut," ütles ta.

Saksamaale on viimastel aastatel oodatust paremad maksulaekumised taganud stabiilne majanduskasv, kõrged palgad ja rekordmadal tööpuudus. See on võimaldanud Berliinil teatada mitmel järjestikusel aastal eelarveülejäägist.

2017. aasta eelarveülejääk küündis 36,6 miljardi euroni.

Ekspordile toetuva Saksa majanduse kasvutempo on viimastel kuudel aeglustunud seoses USA-Hiina kaubanduspingete, probleemidega riigi elutähtsas autotööstuses ja murede tõttu niinimetatud kõva Brexiti üle.

2018. aasta kolmandas kvartalis registreeriti esimest korda rohkem kui kolme aasta jooksul majanduse kokkutõmbumine.

Valitsus on sestsaadik kärpinud 2018. aasta majanduskasvu prognoosi 2,2 protsendilt 1,5-1,6 protsendile.

Muu maailmaga kaubandusülejääki omav Saksamaa langeb sageli USA, teiste Euroopa riikide ja rahvusvaheliste institutsioonide kriitika alla suutmatuse tõttu oma tulu piisavalt kulutada või investeerida.

Mullu märtsis Saksa rahandusministriks saanud Scholz on lubanud jätkata eelkäija Wolfgang Schäuble´i riigi võlakoorma suurendamise vältimise poliitikat, püüdes hoida riigivõlga allpool EL-i lubatud lage 60 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: