Politsei hoiduks lennuliiklust takistavate droonide allatulistamisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Droon ja reisilennuk.
Droon ja reisilennuk. Autor/allikas: PA/Scanpix

Kui lennuliiklust peaksid droonid segama, siis tuleks ka Eestis esmalt lennuliiklus peatada. Drooni alla tulistamine oleks politsei hinnangul tihti ebaefektiivne ja lisaks on relva kasutamisele hulk piiranguid.

Suurbritannia Gatwicki lennuväljal peatati kaks nädalat tagasi lennuliiklus, sest lennuvälja juures nähti kaht drooni. Lennujaama töö oli halvatud rohkem kui päeva. Sussexi politsei kinnitusel kasutati droone selleks, et tahtlikult lennujaama tegevust häirida.

Lennuliiklusteenistuse juhatuse liige Üllar Salumäe ütles ERR-ile, et kui Tallinna lennujaama tabaks sarnane olukord, oleks esmane samm samuti lennuliikluse sulgemine.

"Me saame täpselt neid samasid asju, mida tehti ka Gatwickis. Kui on väiksemgi oht, et midagi võiks lennuliikluse ohutust mõjutada, pannakse alati esimese asjana lennuliiklus seisma. Tundmatu droon on üks selline element. Esimese asjana pannakse lennuliiklus seisma ja siis hakatakse hindama reaalset olukorda ja kaaluma neid meetmeid mismoodi see droonilennutaja kätte saada. Ja sellega tegeleb juba politsei," ütles Salumäe ERR-ile.

Ta selgitas, et lennuliikluse sulgemist kaalutakse juba siis, kui droon lendab lennuvälja vahetus läheduses.

Salumäe sõnul kujutavad droonid kõige suuremat ohtu startivatele ja maanduvatele lennukitele.

"See sõltub palju ka sellest, millise suurusega drooniga on tegemist, aga kui selline tavapärane fotolendurite kasutatav droon DJI Phantom satub näiteks ühele reaktiivlennukile mootorisse, siis ilmselgelt selle mootori töö saab olema häiritud või halvemal juhul võib see ka põlema minna," lausus ta.

Salumäe sõnul Tallinna lennujaamas droonidega seotud ohtlikke juhtumeid ei ole olnud.

PPA droone alla laskma ei kiirusta

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) arendusosakonna infovarade vanemstaabiametnik Hannes Hansalu ütles, et see, millise taktika politsei drooniga seoses kasutusele võtab, sõltub sellest, mis drooniga on tegemist ja kuidas drooni kasutatakse.

"Politsei- ja piirivalveametil on olemas erinevad vahendid droonide seiramiseks ja vastumeetmete rakendamiseks. PPA-l on kasutuses tehnilised vahendid, mis aitavad leida ka droone lennutanud inimesi. Samuti on PPA-l olemas nii-öelda droonipüssid, millega segatakse drooni raadiosisidet."

Hansalu märkis, et näiteks drooni tulirelvaga alla tulistamine ei olegi nii lihtne.

"Kineetiline mõjutamine on üldiselt ebaefektiivne ja selle kasutamisel on mitmed piirangud," lausus Hansalu.

"Varasemalt oleme droonide vastumeetmeid kasutanud edukalt erinevatel suurüritustel, kui on kehtestatud lennukeeluala ehk rakendanud vastumeetmeid keelualas lennanud drooni osas ja tabanud ka drooni lennutaja," lisas Hansalu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: