Mootorsaani ja ATV-ga sõitjad kahjustavad taliviljapõlde ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Igal talvel tuleb teateid sellest, et lõbusõitjad on kahjustanud mõnes Eesti piirkonnas taliviljapõlde saani või ATV ja vahel isegi autoga. Probleem on tõsine, kuid kui palju põllumehed selle tõttu Eestis kahju saada võivad, ei ole selge, sest sageli ei anta juhtunust teada.

Uus-Vainu mahetalu kümnehektarilisel talinisupõllul saaniga sõitmise tõstis tähelepanu alla maakonnaleht Lääne Elu. Paljud juhtumid politsei ega meediani aga ei jõua, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegu pole sellel põllul enam saanijälgi näha, kuid saanisõit teeb taimedele kõvasti kurja.

"Lumi on taliviljale nagu katte eest või teki eest. Kui külmad tulevad, siis külm pääseb alla ja külm võtab vilja ära ja vigastab ka taimi, kui on õhem kiht lund," selgitas Uus-Vainu mahetalu peremees Raido Raba.

Sõitja jäi tundmatuks ja täpsemad kahjud selguvad alles kevadel.

Põllule võidi sattuda ka teadmata, et seal kasvab vili. Politsei sõnul peab maastikusõidukijuht alati veenduma, kellele maa kuulub ja mis seal asub.

"Ilma maaomaniku loata ei tohi selle maastikusõidukiga võõrale maale sõita ja alati tuleb hoiduda igasugusest kahju tekitamisest kui ka on näiteks õigustatud sinna maa peale sõitmine nii, et maaomanik on lubanud," rääkis Haapsalu piirkonnapolitseinik Vello Vichterpal.

Teraviljakasvataja Andres Oopkaup ütles, et põldude füüsiline märgistamine ei ole realistlik. Pigem võiks tema hinnangul kaaluda rakenduse loomist, kus oleks näha taliviljapõldude asukohad, mida vältida, samuti näiteks rajad, kus saaniga sõita võiks.

"Alternatiiv, mida me põllumeestega oleme arutanud, võiks olla see, kui selline rakendus või asi oleks olemas või siis nende offroaderitega saaks rohkem jutu peale, siis võiks, märgistada ka konkreeteid radasid," ütles Oopkaup.

Ta lisas, et siin on murekoht aga see, et maaomanikud pelgavad vastutust, kui mõni saanijuht peaks sõitma ettemääratud rajal näiteks kivi otsa ja saab viga. Seetõttu ei ole maaomanikel suurt huvi pakkuda välja sõitmiseks mõeldud radu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: