Utria dessandi võitis Pärnumaa maleva võistkond

{{1547905500000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tänavuse Utria dessandi võitis Kaitseliidu Pärnumaa maleva II võistkond.

Võitjavõistkonda kuulusid Kristo Sinivee, Kristo Pihlak, Peedu Perner ja Henri Noormets.

Teisele kohale tuli Kaitseliidu Järvamaa maleva võistkond koosseisus Indrek Reismann, Jürgen Põldma, Alo Aasma ja Arti Kõrgesaar. Kolmandaks platseerus Kaitseliidu Tallinna maleva Põhja kompanii võistkond koosseisus Lennart Komp, Marek Soop, Tanel Järvet ja Tiit Rosenberg.

Neljapäeva õhtul Viivikonnas startinud 25 võistkonnast ületas laupäeval Narva Kreenholmi manufaktuuris finishijoone 18.

Utria dessandi lõpetamine oli tänavu eriti kirev - Kreenholmi vana vabrikuvärava juures valmistusid Narva vabastamise näidislahinguks ajalooklubide liikmed ja samas kõrval saabusid finišisse 80-kilomeetrilise rännaku läbinud võistkonnad.

Lõpujooks toimus Kreenholmi vabrikuhoones, kuid enim jäi osalejatele meelde Eesti kaunis loodus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Öösel pimedas metsas sumpamine niimoodi, et sa ei saa enam aru, kuspool on mis, see on võib-olla kõige suurem katsumus. Kui sa oled arvestanud ühe ajaga, et kohale jõuda, aga tegelikkuses tänu vastutegevusele sumpad näiteks hoopis viis lisakilomeetrit metsas põlvini lumes, paksus oksaderägastikus. Lõpujooksule tulles mõtlesin, et ei tea küll, mida ma siit otsisin või miks ma siia tulin, aga praegu ma täitsa mõtlen sellele, et võib-olla järgmine aasta rajal näeme jälle," rääkis Kaitseliidu Tallinna maleva Toompea malevkonna võistkonna liige Janar Randväli.

Talvine Utria dessant ongi üks raskemaid militaarvõistlusi, sest osalejate suurimaks vastaseks on heitlikud ilmastikuolud. Küsimus, milleks seda vaja on, paneb mõtlema.

"See on hea küsimus. Kindlasti on see üks osa eneseteostusest ja proovilepanekust. Heast kohast tähtsam on ikkagi see, et nende meestega koos rajal olla, see rada läbi teha ja kõik need ülesanded ära täita edukalt," ütles Randväli.

ERNA Selts, Kaitseliit ja Narva-Jõesuu linnavalitsus korraldab talvist militaarvõistlust alates 1999. aastast, et tähistada Vabadussõja suurimat dessantoperatsiooni, mille tulemusel vabastasid Soome vabatahtlikud koos Eesti rahvaväega Narva ja Jaanilinna. Sel aastal tähistatakse ajaloolise dessandi 100. aastapäeva.

21. jaanuari 1919. aasta "New York Times" kirjutas: "Peipsi järvast kirde pool tegutsenud Eesti vägesid on saatnud bolševike vastu märkimisväärne edu. Tallinn-Peterburi raudtee ääres paiknev Narva linn koos suure hulga sõjavangidega võeti enda kontrolli alla. Soome väed tegid eestlastega koostööd. Võidukad väed said suure sõjasaagi suurtükkide, toidumoona ja soomusrongide näol. Vangi langes ka diviisi ja rügemendi juhtkond. Räägitakse, et bolshevike sõjakomissar Lev Trotski oli lahingutegevuse ajal Narvas ja põgenes pärast bolshevike alistumist."

Eestlaste kaotused Narva vabastuslahingutes oli üks langenu ja 12 haavatut, soomlasi langes kolm ja haavata sai 11 vabatahtlikku, venelasi langes ja sai haavata 300-400 meest.

 

Toimetaja: Merili Nael, Jüri Nikolajev

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: