USA Kesk-Läänes liigub ohtlik külmalaine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ilm Chicagos 30. jaanuaril.
Ilm Chicagos 30. jaanuaril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA-s valmistuvad kümned miljonid inimesed võimalik et eluohtlikuks külmalaineks, mis tabas kolmapäeval suurt osa riigi kesk- ja lääneosast.

Ettevõtted käskisid oma töötajatel kodus püsida, koolid sulgesid uksed ning sajad lennud tühistati. USA post, mida tuntakse tõotuse eest toimetada kirjad ja pakid kohale ükskõik mis ilmaga, peatas külma tõttu kanded Iowas.

Pea tosinas osariigis Dakotast Ohioni ehk pea 2000 kilomeetri ulatuses ennustatakse viimase põlvkonna, kui mitte mõõtmisajaloo külmimat ilma.

"Üks viimaste aegade külmimaid õhumasse liigub lõunasse Kesk-Lääne ülaosasse ning seejärel levib kahele kolmandikule riigist," teatas riiklik ilmateenistus.

"Oodake jäiseid temperatuure ning kibedalt külmi ja eluohtlikke tuulepuhanguid, mis tõenäoliselt päädivad rekordmadalate või sellele lähedaste temperatuuridega Kesk-Lääne ülaosast kuni Suure Järvistu ja Ohio oruni."

Külmalaine põhjustas arktiline õhumass, mis murdis end lahti põhjapoolust ümbritsevast polaarpöörisest.

Ilmateenistuse andmeil on kolmapäeval Kesk-Läänes külma -23 kuni -40 kraadi Celsiuse järgi. Tuule tõttu võib ühes Minnesota piirkonnas tunduda, et külma on -54 kraadi.

Oodatakse, et USA suuruselt kolmandas linnas Chicagos langeb temperatuur -33 kraadi kanti ning tajutav õhutemperatuur saab olema -40 kuni -45 kraadi Celsiuse järgi. See tähendab, et linn saab olema külmem kui osad Antarktika piirkonnad.

Külmalaine peaks tipnema kolmapäeval.

Külmalaine on otsapidi ka Kanadas, kus see ulatub riigi keskosas asuvast Manitobast Atlandi ookeanini. Keskkonnaministri sõnul sadas riigi idaosas asuva Ottawa lennujaamas maha pea meeter lund, mis on jaama rekord.

Lumesaju tõttu tühistati Ottawa lennujaamas umbes 50 lendu ning veel 200 tühistati riigi kaguosas Toronto lennujaamas.

Teadlaste sõnul põhjustab kliimamuutus äärmuslikumat ilma. Üks teooria, miks suured külmad õhumassid polaarpöörisest plehku pääsevad, ütleb, et soojenev kliima nõrgestab õhuvoole, mis külmi õhumasse polaarpöörises lõksus hoiavad.

President Donald Trump kasutas aga Twitteris võimalust öelda taas, et suhtub kliima soojenemisse umbusuga. "Mida põrgut globaalse soojenemisega lahti on? Tule palun ruttu tagasi, vajame sind!"

Seevastu riiklik ookeani ja atmosfääri administratsioon (NOAA), kuhu alla kuulub riiklik ilmateenistus, on teisel seisukohal. "Talvetormid ei tõesta, et globaalset soojenemist ei toimu," ütles NOAA Twitteris ja pani viite 2015. aastal kirjutatud selgitavale artiklile.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: