USA ajalooline külmalaine on toonud juba kaasa inimohvreid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

USA-d on tabanud ajalooline külmalaine, milles on hukkunud juba vähemalt seitse inimest. Ametivõimud soovitavad inimestel püsida siseruumides, sest kerge külmakahjustus võib tekkida juba viie minutiga.

Külmalaine mõjutab umbes 250 miljonit ameeriklast. Kõige külmem on ilm keskläänes. Põhja-Dakota osariigis langes temperatuur näiteks -40 kraadi lähedale. Illinois' osariigi suurimas linnas Chicagos näitasid termomeetrid aga -30 kraadi, vahendasid ERR-i teleuudised.

"See on ilmselgelt ajalooliselt külm ilm, aga Chicago elanikud on tugevad ja ühtsed, kui seisavad silmitsi raskustega, ja see külm ilm seda ei muuda," kommenteeris Chicago linnapea Rahm Emanuel.

Olukorra teeb hullemaks tugev tuul, mis tähendab, et tajutav temperatuur on enamikes kohtades veelgi madalam. Kerge külmakahjustus võib tekkida juba viie minutiga.

Seetõttu üritavad politseinikud tänavatelt leida kodutuid inimesi ja veenda neid varjupaikadesse minema. Sajad koolid on suletud, nii nagu ka enamik restorane ja kauplusi. Kümnes osariigis peatati postiteenus.

Chicagos on tühistatud tuhandeid lende, rongid ei liigu. Samuti pandi linnas põlema raudteerööpaid, et need külmaga ei puruneks. Elektrit pole 50 000 inimesel.

"Kui tavaliselt on vaja parandustöödeks üht meeskonda, siis praegu tegeleb kaks meeskonda elektrikatkestuste kõrvaldamisega. Seda seetõttu, et sellise ilmaga väljas olemine mõjub meeskondadele kurnavalt, see on ohtlik. Seega nad teevad natukene aega tööd, lähevad soojenema ja samal ajal, kui nemad on soojas, võtab teine meeskond töö üle," selgitas elektriettevõtte ComEd asepresident Fidel Marquez.

Samas on jäine ilm pakkunud ka vaatemängulisi hetki, nagu aurav järvevesi ja selle sisse mattuvad Chicago pilvelõhkujad. Lisaks leidub inimesi, kes kasutavad külma ilma kunsti loomiseks. Näiteks Minnesota osariigis otsustas grupp noori külmutada märgi riideid ja panna need omamoodi skulptuurina koduaeda üles.

Külmalaine peaks USA-s kestma nädala lõpuni, kuid leevenema veidi mõne päeva pärast ja liikuma lõuna poole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: