Eestlased tähistasid koos soomlaste ja lätlastega Paju lahingu 100. aastapäeva

Vabadussõja ühe olulisema, Paju lahingu 100. aastapäeva tähistasid eestlased koos soomlaste ja lätlastega mitmel pool Valgamaal peetud mälestusürituste ja lahinglavastusega Valga raudteejaamas.

Et Soome Põhja Poegade osalemist Valga vabastamisel peetakse tähtsaks mõlemal pool piiri, kinnitas Soome kaitseministri Jussi Niinistö osalemine neljapäevastel mälestusüritustel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

100 aasta taguseid sündmusi, kus ka Soome võitlejad kandsid suuri kaotusi, meenutati hommikul Valgas Jaani kiriku kõrval Põhja Poegade mälestustahvli juures. Keskpäeval koguneti Paju lahingu ausamba juurde Paju väljadel.

"Kumbki rahvas ei saanud oma vabadust ilma raskusteta, selle nimel oli vaja võidelda. Täna austame nende mälestust, kes tõid end ohvriks Eesti vabaduse ja Soome au nimel," ütles Soome kaitseminister.

100 aasta eest toimunud Paju lahing oli üks verisemaid, kuid samas ka Vabadussõja olulisemaid pöördepunkte. Paju lahingus sai surmavalt haavata leitnant Julius Kuperjanov.

"Leitnant Kuperjanovi ja sadade teiste Eesti ohvitseride julguses, pealehakkamises ja otsustavuses peegeldub peamine põhjus, miks me Vabadussõja võitsime - meie vabadus ja iseseisvus sõltuvad esmajoones meie julgusest ja otsusest ka lootusetuna näivas olukorras vastu astuda. Ka ülekaalukale vaenlasele vastu astuda," kõneles president Kersti Kaljulaid.

"Valga oli tähtis raudteesõlm, eriti Läti Punaarmee jaoks ja selle langemine oli neile väga suur kaotus," ütles ajaloolane Urmas Salo.

Valga raudteejaamas toodi aga paljude sõjaajalooklubide koostöös rahvani lahinglavastus ja kohale jõudis soomusrong Wabadus.

"Lavastasime suhteliselt lähedase tegevuse, mis leidis aset 14. jaanuaril 1919 Tartus, kus punakaart oli sõdurisuppi nautimas ja tunti end täiesti vabalt, kui ootamatult sõitsid sisse soomusrongid," kirjeldas Valga isamaalise kasvatuse püsiekspositsiooni juht major Meelis Kivi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: