Eesti lipp saab Otepää pastoraadis väärilise väljapaneku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Otepää pastoraadi hoones olev Eesti lipu tuba kujundatakse ümber lipu ajalugu kajastavaks põhjalikuks väljapanekuks, selleks rekonstrueeritakse ajaloolise maja esimene korrus. Otepää vald ja kogudus on moodustamas ühist sihtasutust, ekspositsioon koostatakse Eesti Rahva Muuseumi kaasabil. Juuni algul möödub 135 aastat päevast, mil sinumustvalge Otepää kirikumõisas pühitseti.

Juba 23 aastat on möödas ajast, mil Otepää legendaarse kirikuõpetaja Jüri Stepanovi eestvõttel Otepää koguduse majja tehti ühte tuppa mahtuv Eesti lipu muuseum. Väljapanek vajaks hädasti värskendust ja laiendamist, samuti on lagunemas hoone, kus lipp pühitseti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti külaliste ees on tihti piinlik, et selle lipuekspositsiooni ja ajaloolise maja saatust on aastaid venitatud kui kuuma kartulit. Küll nn katuserahast, aga lõpuks ometi on riigikogu selle kordategemist toetanud ja nüüd ehk hakkavad asjad liikuma.

Otepää valla eestvõttel on juba varem tehtud lipuväljapaneku laiendamise kava. Riigikogu eraldatud 300 000 euro eest loodetakse korda teha maja alumine korrus ja koostada uus ekspositsioon.

"Me teeme majast ainult osa, mis on vajalik lipu eksponeerimiseks, sest kogu maja kordategemiseks raha ei jätku. Siis hakkame uusi rahastamisvõimalusi otsima," rääkis Otepää vallavanem Kaido Tamberg (SDE).

Kogudusel üksi on maja remont ilmselgelt üle jõu. EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa ütles, et mõistlik oleks anda 50 aastaks sihtasutusele hoonestusõigus ja sihtasutus saaks siis hakata toimetama.

Eesti Rahva Muuseumi juhtide sõnul võiks uue ekspositsiooni keskel tekkida võimalus ka ajalootundide ja -konverentside läbiviimiseks.

"Luua see sild Eesti Rahva Muuseumiga, kus Eesti Üliõpilaste Seltsi lipp on eksponeeritud. Et inimesed, kes tuleksid siia, tuleks ka ERM-i vaatama ja vastupidi. Pigem võiksid näitused, mis on Tartus ja Otepääl üksteist täiendada," lausus Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis.

Koostööd tehakse ka sõjamuuseumi, üliõpilasorganisatsioonide ja Eesti vabariigi 100.aastapäeva juhtrühmaga.

"Jumal tänatud, et Eesti rahval on selline koht üldse alles jäänud kõiki okupatsiooniaastate vintsutuste järel. Meil on see võimalus Eesti jaoks oluline pühapaik korda teha ja see lipu sünnipaik saab lähiajal ka pühapaigale omase väljanägemise. See on nagu Toompea Pika Hermanni torn või Suur Munamägi Otepää pastoraat kuulub samasse ritta eestluse pühapaikade nimistus," rääkis EV 100 juhtrühma esimees Toomas Kiho.

Samas majas on elanud ka Jakob Hurt. Eesti lipu pühitsemise 135.aastapäevani on jäänud alla nelja kuu. Pole selgust, kas selleks ajaks töödega valmis jõutakse. Aga parem hilja kui üldse mitte.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: