Riik, omavalitsused ja kogukond jätkavad ühiselt ajaloolise Postitee kaitsmist

Foto: ERR

Põlvamaal asuv ajalooline Postitee oli pikki aastaid looduskaitse all, kuni keskkonnaamet teatas, et nad soovivad tee riikliku kaitse alt välja arvata. Tegemist on aga Euroopas unikaalse teega ning pärast paari aastat kestnud läbirääkimisi panidki lõpuks riik, omavalitsused ja kogukond seljad kokku, et Postitee oleks ka edaspidi kaitstud.

Postitee on säilitanud oma teejoone 13.-14. sajandi vahetusest saati. Kurvid, alleed, teeäärsed hekid, kitsad sillad ja maanteeäärsed vanad kõrtsid - kõik see muudab Postitee kogu Euroopas unikaalseks nähtuseks, mis tõmbab külastajaid ligi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tee ääres asub kokku 13 küla ühes 1150 elaniku ning hulga eriilmeliste ettevõtetega. Näiteks peab Ivo Rootslane seal juba seitsmendat aastat pitsarestorani.

"Meile on ta väga oluline. Ma arvan, et muidu me siin ei olekski. Postitee ja maanteemuuseum, mis on meile kõige tähtsamad asjad," ütles Pizza Olive üks omanikest Ivo Rootslane.

"Kindlasti selline Postitee teemateena on turismitoode nii, et turismi alal tegutsevatel inimestel on siin väga suured perspektiivid," rääkis MTÜ Postitee eestvedaja Ott Rätsep.

Peale seda, kui Postitee arvati riikliku kaitse alt välja, tõdeti ühiselt, et Postitee vajab kaitset ka edaspidi. Näiteks ei vasta Postitee laius - viis meetrit - enam nõuetele, mis tähendab, et tee on vaja ehitada kaks meetrit laiemaks. Selleks aga, et maanteeamet ei tõmbaks oma äranägemise järgi teeehituse käigus kurve sirgemaks, ongi vaja Postitee arendamisest ühist arusaama. Maanteemuuseumis allkirjastatigi Postitee kaitsmiseks ühiste kavatsuste protokoll.

"Postitee on nii eriline, et ta peab sellisel omapäraselt kujul säilima ja samas on see üks meie suur võimalusi ennast ja piirkonda ülejäänud maailmale tutvustada," ütles Kanepi valla arendusnõunik Piret Rammul.

"Üks Postitee ajaloolisus seisneb selles, et tee on tekkinud sinna, kus ta täna on ja me oleme kokku leppinud, et kui me läheme seda teed konstrueerima, uuendama, siis me ei muuda tee asukohta, me ei tee kurve sirgemaks, me ei võta kaldaid madalamaks, me püüame säilitada ka seda rohelisust, mis seal ümber on," selgitas maanteeameti peadirektor Priit Sauk.

Postitee kaitsmine on ka hea näide riigi ja kogukonna ülesest koostööst. Postitee ühiste kavatsuste protokolli sõlmisid maantee- ja keskkonnaamet, RMK, Põlva, Kanepi ja Võru vald ning MTÜ Postitee.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: