Ettevõtjad: ehitusmaavarade kaevandamistasud on liiga kõrged ({{commentsTotal}})

Karjäär.
Karjäär. Autor/allikas: Maanteeamet

Ehitusmaavarade kaevandamisõiguse tasud on Eestis naabritega võrreldes ebaproportsionaalselt suured, leiavad Ehitusmaterjalide Tootjate Liit ja Mäetööstuse Ettevõtete Liit rahandusministrile saadetud pöördumises.

"Eesti ettevõtted ei ole enam konkurentsivõimelised. Näiteks on tekkinud olukord, kus naaberriikide Eesti ja Läti ehitusmaavarade kaevandamisõiguse tasumäärad erinevad oluliselt, kahjustades seeläbi suurel määral meie ettevõtete konkurentsivõimet ja vähendades riigi sissetulekuid," kirjutasid Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane ja Eesti Mäetööstuse Ettevõtete Liidu juhatuse esimees Rein Voog rahandusminister Toomas Tõnistele saadetud pöördumises.

Pöördujad toovad välja, et Lätiga võrreldes on kaevandamisõiguse tasud Eestis ebaproportsionaalselt suured, muutes piirialadel konkureerimise pea võimatuks ning suunates mineraalsetest materjalidest toodete tootmist Lätti.

"Näiteks on ehitusliiva kaevandamisõiguse tasu meil 4,3 korda kõrgem (vastavalt 0,36 eurot/m3 Lätis ja 1,55 eurot/m3 Eestis), ehituslubajakivi tasumäär 8,4 korda kõrgem (0,28 ja 2,36 eurot/m3) ning ehitusdolomiidi tasumäär 11,2 korda kõrgem (0,21 ja 2,36 eurot/m3). Soomes puudub sarnane riiklik tasu/maks (kaevandamisõiguse tasu) sootuks."

Rebase ja Voogi sõnul pole Eestis kehtiv iga-aastane umbes viieprotsendiline kaevandamiõiguse tasumäära tõus jätkusuutlik ega ka mingilgi määral majanduslikult põhjendatud.

"Samuti on praegused kaevandamisõiguse tasu määrad viinud olukorrani, kus Lõuna-Eesti objektidele tuuakse liiva ja kruusa Lätist, mille tõttu kahanevad Eesti poole ettevõtjate võimalused töö tegemiseks ning riik jääb ilma kaevandamisõiguse tasust."

Pöördujad märgivad, et kui põlevkivi kaevandamistasude süsteemi uuendamise protsessi esimene samm oli Ernst&Young'i poolt läbi viidud vastav uuring, siis sama tuleks teha ka ehitusmaavarade kaevandamisõigusega. Rebase ja Voogi ettepanekul võiks vastavat uuringut finantseerida rahandusministeerium.

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: