X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Muski firma saatis katselennule mannekeeni

USA äritegelasele Elon Muskile kuuluv firma SpaceX saatis rahvusvahelise kosmosejaama poole teele kosmosekapsli, mille pardal on mannekeen. Tegu on viimase katselennuga enne mehitatud kosmoselendu, mis peaks toimuma suvel. SpaceX tahab USA astronautide kosmosejaama toimetamise Venemaa kosmoseagentuurilt üle võtta.

Floridast Canaverali neemelt teele läinud kosmoselaeva pardal oleva mannekeeni nimi on Ripley, ulmeõudusfilmi Alien peategelase järgi. Kosmosejaamani peaks laev jõudma pühapäeva hommikul, pärast 27-tunnist lendu.

"Ausalt öeldes olen ma emotsionaalselt pisut kurnatud, sest see kõik on seni olnud ülimalt stressirohke. Siiamaani toimib kõik hästi. Me peame jaamaga põkkuma, me peame tagasi tulema. Aga siiamaani on ka kõige
riskantsemad kohad vastu pidanud, mõnest kõige riskantsemast
olukorrast oleme me üle saanud," kommenteeris SpaceX-i tegevdirektor Elon Musk.

Pärast seda, kui USA kosmosesüstikuprogramm otsa sai, on USA astronautide kõik lennud kosmosejaama tellitud Venemaalt. See on USA-le maksma läinud 80 miljonit dollarit astronaudi kohta.

USA enda firmad peaksid astronaute toimetama jaama oluliselt odavamalt, peale SpaceX-i on selleks valmis ka Boeing. Muski visioon ulatub aga kaugemasse tuleviku, enda sõnul teeb ta tööd selle nimel, et inimkond Maa pealt minema pääseks.

"Ma usun tõesti tulevikku kosmoses ja ma pean oluliseks, et meist saaks kosmost hõivav tsivilisatsioon ja et me oleksime seal tähtede keskel," ütles Musk.

Kuivõrd Maa kauges tulevikus paratamatult hävib, ei ole inimkonna püsimine siin pikemas vaates kestlik. Püsimajäämise nimel tuleks lahkuda kogu päikesesüsteemist. Esimesi samme sinnapoole Musk oma tegevusega astuda üritabki.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: