Vene riigiduuma toetas võltsuudistega võitlemise seadust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa riigiduuma.
Venemaa riigiduuma. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Vene riigiduuma kiitis kolmapäeval teisel lugemisel heaks seaduse, mis lubab ametnikel trahvida või blokeerida veebiportaale võltsuudiste avaldamise eest.

Eelnõu poolt hääletas 327 ja vastu 42 rahvasaadikut. Pärast neljapäevast kolmandat lugemist liigub eelnõu föderatsiooninõukokku ning seejärel president Vladimir Putinile allkirjastamiseks.

Meediavabaduse ühendused peavad seda tsensuuri kehtestamiseks.

Seadus jätab prokuröride otsustada, mis võltsuudisena arvesse läheb. Võltsuudise tuvastamisel saab meediajärelevalvele nõuda väljaannetelt uudise kustutamist.

Nõudmistega mittenõustuvad veebilehed võidakse seaduse järgi blokeerida.

Kui rikkumine viib tõsiste tagajärgedeni nagu surm või mäss, saab portaali trahvida ka kuni 1,5 miljoni rublaga (20 000 euroga).

Eelnõu autorid ütlesid, et internetis levivad võltsuudised võivad viia rahutusteni ja õõnestada riigi julgeolekut.

Seaduse ajendiks oli tööstuslinnas Magnitogorskis 31. detsembril aset leidnud gaasiplahvatus, milles varises kokku 10-korruselise korterelamu üks trepikoda ja hukkus 39 inimest.

Uudisest ilmus mitmeid versioone, kus ühtedes ütlesid ametnikud, et see oli gaasiplahvatus, kuid osa sõltumatuid väljaandeid spekuleerisid, et see võib olla terrorirünnak.

Kaks nädalat pärast plahvatust võttis selle eest vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

Kriitikute sõnul on eelnõu ebamääraselt sõnastatud, mis võimaldab eelnõu kuritarvitada ja teha opositsioonilistele ajakirjanikele olukorra veelgi raskemaks.

Meduza kirjutab oma ülevaates. et seaduse puhul on oluliseks detailiks ka see, et Vene telekommunikatsiooni järelevalveameti Roskomnadzori teate peale tuleb veebiportaalil koheselt võltsuudiseks peetud andmed kustutada. Vastasel juhul saavad võimud veebilehe koheselt blokeerida.

Sõna "koheselt" tõlgendamine sõltuvat võltsuudise raskusastmest, kuid igal juhul on selline määratlus erinev näiteks nõudest võtta maha autoriõiguse rikkumiseks hinnatud materjal või isegi ametiisiku solvamist käsitleva seaduse alusel tõlgendatud sisu - nendel juhtudel tuleb veebimaterjal maha võtta vastavalt kolme päeva ja 24 tunni jooksul.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: