X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsus plaanib 675 000 lisaeuroga vangidel C-hepatiiti ravida

Uus Tallinna vangla
Uus Tallinna vangla Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Valitsus plaanib reservist eraldad 675 000 eurot, et pidurdada vanglates C-hepatiidi levikut ja ravida sellesse haigestunuid. Lisaraha peaks sel aastal võimaldama umbes 90 vangil läbida ravikuur.

Eestis on umbes 2500 vangi ja neist C-hepatiiti on nakatunud umbes kolmandik ehk 700 vangi. Justiitsministeeriumi andmetel on C-hepatiidi diagnoosiga umbes pooled vanglasse saabunutest.

Käesoleval aastal on kõikide vangide ravimite ostmiseks ette nähtud 350 000 eurot ehk 140 euorot vangi kohta aastas. Lisaks sellele on sihtotstarbeliselt C-hepatiidi raviks ette nähtud 100 000 eurot. Samas ühe patsiendi C-hepatiidist ravimise maksumus on sõltuvalt kasutatavast ravimist kas 7200 eurot või 33 000 eurot, seega 100 000 euro eest annaks justiitsministeeriumi hinnangul ravida 13 inimest.

Kui valitsus kinnitab raha eraldamise, siis on justiitsministeeriumi hinnangul võimalik käesoleval aastal ravida C-hepatiidist 90 vangi ehk ligi 13 protsenti kõigist nakatunud vangidest.

C-hepatiit on raskekujuline maksapõletik, mis levib peamiselt vere kaudu, näiteks taaskasutades süstlaid või tätoveerimis- ja augustamisnõelu. Enam kui 80 protsendil ägeda C-hepatiidi viirusega nakatunud haigetest areneb välja kauakestev või krooniline C-hepatiit. Võivad tekkida fibroos, maksatsirroos, maksakoe armistumine, lõppstaadiumis ka maksapuudulikkus, samuti maksavähk.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: