Riik testib aprillis õpilaste digipädevust ({{commentsTotal}})

Arvutikasutaja.
Arvutikasutaja. Autor/allikas: ERR

Sihtasutus Innove ja haridusministeerium korraldab aprillis üldhariduskoolide 9. ja 12. klassi ning kutsekoolide 3. kursuse õpilastele katselise digitasemetöö.

Valimikoolid teevad tasemetöö 1.- 5. aprillini, teised koolid, kes osalemissoovi avaldasid, saavad testi teha 8.- 26. aprillini. Valimisse kuuluvad 3219 õpilast: 64 kooli 9. klasside, 60 kooli 12. klasside ning 25 kutseõppeasutuse õppurid, teatas Innove.

Innove e-hindamise peaspetsialist Katariina Vainonen rõhutas, et digipädevuse tasemetöö ei ole riiklik hindeline kontrolltöö, vaid on loodud õpilaste digipädevuse väljaselgitamiseks. "Tasemetööga ei hinnata üksiku õpetaja tööd, vaid kooli kui terviku, sh kõigi õpetajate ja lapse ühispingutuse tulemust. Pärast testi sooritamist saab iga õpilane enda kohta sõnalise tagasiside ning kool saab tagasiside selle kohta, kuidas tema õpilastel testis läks," selgitab Vainonen.

Digipädevus on üks kaheksast üldpädevusest, mis on ka riiklikes õppekavades kõikide ainekavade osaks. Eesti laste digipädevuse taseme ja digiseadmete kasutamise valmisoleku mõõtmiseks on Tartu ja Tallinna ülikooli teadlased välja töötanud digipädevustesti, mis põhineb hariduse infotehnoloogia sihtasutuse (HITSA) loodud õpilaste digipädevusmudelil.

Eelmisel aastal katsetati esmakordselt digipädevustesti ning selle tulemused näitasid, et testiversioon osutus õpilastele liiga lihtsaks. Seejärel jätkas Innove digipädevuse tasemetöö arendamist ning käesoleval aastal teevadki õpilased juba uuendatud tasemetöö. Test on koostatud sama mudeli põhjal.

Testis on 45 ülesannet, mis kontrollivad õpilaste oskust infot otsida, digimaailmas tekkivate probleemide lahendamisoskust ning lihtsamatest programmeerimiskeeltest arusaamise oskusi.

Lisaks mõõdetakse teadmisi Eestis pakutavate e-teenuste kohta, digimaailmas turvalise käitumise ning digitaalse sisu loomise kohta. Täiendavalt on testis 13 hoiaku- ja käitumisküsimust, mis peegeldavad Eesti laste digitehnoloogia kasutamise harjumusi. 

Tasemetöö tulemused ilmuvad eksamite infosüsteemi (EIS) valimis olevatele õpilastele hiljemalt 12. aprillil. Samuti näeb EISist kooli esindaja oma kooli õpilaste tulemusi. Õppeaasta lõpuks koostab Innove koondraporti kõikide valimis olevate õpilaste tulemuste kohta. 

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: